Vartotojų švietimas
Vartotojų švietimas

Paslaugos

2010 08 13

Vartojimo kreditas

Gausėjant vilniečio Edgaro šeimai daugėja ir skalbinių. Prieš pusmetį vyras paėmė vartojimo kreditą, kad galėtų įsigyti naują skalbimo mašiną. Praeitą savaitę jis gavo tetos palikimą. Ar gali Edgaras vartojimo kreditą grąžinti anksčiau? Ar jam tai naudinga?

Vartojimo kreditas yra paskola, kurią galite naudoti kompiuteriui, skalbimo mašinai, kelionei įsigyti ar suremontuoti savo butą. Dažniausiai šio kredito dydis svyruoja tarp 1 ir 40 tūkstančių litų bei yra grąžinamas per kelerius metus. Jį gali išduoti bankas ar kita finansų įmonė.

Svarstote apie vartojimo kreditą?


Gerai pagalvokite
Prieš įsipareigodami įsitikinkite, kad turėsite pakankamai pajamų įmokoms sumokėti. Nesiskolinkite daugiau, nei Jums reikia.

Ištyrinėkite visus pasiūlymus
Norėdami rasti naudingiausią pasiūlymą būtinai apklauskite kuo daugiau bankų. Pirmas pasiūlymas nebūtinai bus geriausias. Gaukite bent kelis kredito pasiūlymus ir palyginkite juos.

Suskaičiuokite, kiek viskas kainuos

 • Kiek Jums kainuos prekė, jei imsite kreditą, o ne mokėsite visą sumą iš karto?
 • Kokio dydžio bus palūkanos ir kiek laiko reikės jas mokėti?
 • Kokios yra kredito administravimo išlaidos, banko mokesčiai (sutarties sudarymo, kredito patvirtinimo, sąskaitos aptarnavimo, mokėjimų vykdymo), delspinigiai ar baudos už vėlavimą mokėti įmokas ir kt.?

Įsigilinkite
Atidžiai perskaitykite visą sutartį. Jei nesuprantate bent vienos sutarties sąlygos, atidėkite sutarties pasirašymą ir pasitarkite su specialistu.

Kaip sužinoti, kokios bus visos vartojimo kredito išlaidos?
Sužinokite metinę kredito grąžinimo normą procentais.
Metinė kredito grąžinimo norma skiriasi nuo banko ar parduotuvės nustatytos palūkanų normos. Ji apima visas išlaidas, susijusias su kreditu. Tai yra Jūsų mokama bendra suma, įskaitant palūkanas, visus mokesčius, administracines išlaidas.
Žinodami metinę kredito grąžinimo normą, galėsite lengviau palyginti vartojimo kreditus ir būsite tikri, kad nėra paslėptų papildomų mokesčių ar išlaidų.
Kuo mažesnė metinė kredito grąžinimo norma, tuo mažiau Jums reikės mokėti už kreditą. Tačiau visada gaukite banko patvirtinimą, kad į metinę kredito grąžinimo normą yra įskaičiuotos visos išlaidos.

Kokia informacija turi būti vartojimo kredito sutartyje?
Jūs turite teisę gauti išsamią informaciją apie vartojimo kreditą. Todėl Jūsų sutartyje turi būti nurodyta:

 • Visa suma, kurią Jums reikės grąžinti;
 • Palūkanų norma;
 • Kiti papildomi mokesčiai ir išlaidos;
 • Įmokų periodiškumas ir įmokų dydžiai;
 • Teisė grąžinti kreditą, nesibaigus jo grąžinimo terminui;
 • Paskolos trukmė;
 • Metinė kredito grąžinimo norma procentais, kuri Jums parodo bendrą kredito kainą.

Ką daryti, jei vartojimo kredito sutartyje, kurią Jūs pasirašėte, nėra šios informacijos?
Jei sutartyje nėra privalomos informacijos arba ji klaidinanti, Jūs galite nutraukti sutartį. Tokiu atveju Jums reikės grąžinti visus pasiskolintus pinigus, bet nereikės mokėti sutartyje nustatytų palūkanų ar kitų mokesčių.

Ar galima vartojimo kreditą grąžinti anksčiau?
Vartojimo kreditą visada galite grąžinti anksčiau. Tokiu atveju Jums reikia mokėti tik palūkanas ir kitus mokesčius, priskaičiuotus iki tos dienos, kai grąžinamas visas kreditas.
Atkreipkite dėmesį, kad grąžinant kreditą anksčiau laiko, Jums gali tekti sumokėti papildomus mokesčius. Jų dydis turi būti nurodytas Jūsų sutartyje. Lietuvoje šis mokestis negali viršyti 1 proc. anksčiau grąžinamos kredito dalies. Pavyzdžiui, jei nusprendėte anksčiau grąžinti 3000 Lt, mokestis negali būti didesnis nei 30 Lt.

Ar pasirašius sutartį bankas gali keisti jos sąlygas?
Ne, bankas negali vienašališkai keisti sutarties sąlygų.

SVARBU ŽINOTI!

 • Prieš imdami vartojimo kreditą gerai pagalvokite.
 • Suskaičiuokite, kiek Jums kainuos prekė, jei pirksite kreditu, o ne mokėsite visą sumą iš karto.
 • Sužinokite metinę kredito grąžinimo normą procentais. Ji padės Jums išsirinkti geriausią vartojimo kredito pasiūlymą.


Kur kreiptis, jei Jūsų teisės buvo pažeistos?
Į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, telefonas (8-5) 262 67 60, www.vartotojoteises.lt  

Nevyriausybinės organizacijos, galinčios padėti:
Lietuvos vartotojų institutas, tel. (8-5) 231 07 11, http://www.vartotojai.lt/
Nacionalinė Lietuvos vartotojų federacija, tel. (8-5) 261 59 79, www.vartotojuteises.lt

Daugiau informacijos apie savo teises Europos Sąjungoje rasite tinklalapyje http://www.ecc.lt/

Čia galite rasti šį tekstą kaip lankstinuką pdf  formatu.

Atgal 1

Rašyti komentarą

Skaityti komentarus (1)

Komentarai

Claudia Klein | 2019-12-13

Sveiki, Sveiki atvykę į „Spotcap Global Loan Services“. Mano vardas Claudia Klein, aš esu skolintojas, taip pat paskolų konsultantas. Ar jums labai reikia finansinės paramos? ar jums reikia paskolos įvairiems tikslams? jei jūsų atsakymas yra teigiamas, aš patarsiu kreiptis į mano firmą per | spotcapglobalservices@gmail.com | arba praneškite mums per „WhatsApp“: +4915758108767 | ir savo sąskaitoje turite paskolą per 24 valandas, nes mes teikiame puikias paskolų paslaugas visame pasaulyje. Mes siūlome visų rūšių paskolų paslaugas, siūlome ir ilgalaikes, ir trumpalaikes paskolas, taip pat galite pasiskolinti iki 15 milijonų eurų. Mano įmonė padės jums pasiekti įvairių tikslų, pasitelkdama platų paskolų asortimentą.