LVI naujienos

2005 03 07

Pasaulinę vartotojų teisių dieną – prieš genetiškai modifikuotus maisto produktus

2005 03 07

Tarptautinės vartotojų organizacijos kovo 15-ąją - pasaulinę vartotojų teisių dieną - ragina vartotojus sugrįžti prie natūralių maisto produktų ir priešintis GMO plėtrai. Vartotojų organizacijos reikalauja, kad būtų nustatyti griežti reikalavimai genetiškai modifikuoto maisto ženklinimui, laikomasi tarptautinių saugos standartų, imamasi priemonių apsaugoti įprastinius pasėlius.
Iki šiol visuomenė genetiškai modifikuoto maisto atžvilgiu neturi vieningos nuomonės ir skyla į dvi priešingas grupes, pateikiančias savo argumentus.
Priežastys, verčiančios vartotojus priešintis genetiškai modifikuotam maistui:
1. rizika žmonių sveikatai. Genetiškai modifikuotame maiste gali būti alergenų ar/ir toksinų;
2. nežinomos ilgalaikio genetiškai modifikuoto maisto vartojimo pasekmės žmonių sveikatai, ateities kartoms ir aplinkai;
3. grėsmė bioįvairovei - galimybė išplisti natūralioje gamtoje, užkrečiant įprastinius pasėlius, jeigu tarp jų ir GMO pasėlių atstumas yra nepakankamas.
4. visuomenė per mažai informuojama, kokie tyrimai atliekami siekiant užtikrinti genetiškai modifikuoto maisto saugą, o taip pat apie jo kontrolę rinkoje bei nustatytus pažeidimus.
Argumentai pateikiami už genetiškai modifikuoto maisto vartojimą:
1. kokybiškesni produktai už mažesnę kainą;
2. nėra pakankamai įrodymų apie neigiamą genetiškai modifikuoto maisto poveikį sveikatai ;
3. joks maistas nėra visiškai saugus, tai pasakytina ir apie genetiškai modifikuotą maistą.
Pagal 2004 m. Vyriausybės kanceliarijos užsakymu atliktą sociologinį tyrimą beveik 51 proc. Lietuvos vartotojų nepirktų genetiškai modifikuoto maisto, net jeigu jis būtų pigesnis, 47 proc. nevartotų jo, jeigu jis būtų skanesnis. 91 proc. apklaustųjų norėtų, kad informacija apie genetiškai modifikuotą maistą būtų paryškinta ant prekių etikečių, o 69 proc. - kad jis būtų parduodamas specialiuose prekybos įmonių skyriuose.
Lietuvos vartotojų institutas mano, kad vartotojams turėtų būti pateikta daugiau informacijos apie genetiškai modifikuotą maistą, jo ženklinimą, o tuo visų pirma turėtų pasirūpinti atsakingos valstybės institucijos. Be to, jos turėtų siekti, kad būtų įvestas privalomas ženklinimas mėsai, jeigu gyvuliai yra šeriami genetiškai modifikuotais pašarais, sustiprinta kontrolė viešojo maitinimo įmonėse, nes teisės aktai numato privalomą informacijos apie GMO vartojimą šioms įmonėms gaminant maistą. Tik turėdamas pakankamai informacijos vartotojas gali priimti sprendimą - rinktis genetiškai modifikuotą maistą ar kitokį, pavyzdžiui, ekologišką maistą.

Atgal 0

Rašyti komentarą

Įkelkite etiketę

Projektai

  

  

  

     

 

             ESAME NARIAI 

Apklausos

Kokiomis pardavimo skatinimo priemonėms dažniausiai naudojatės?

Balsuoti Archyvas

Nuorodos