LVI naujienos

2008 11 24

Ar vartotojai apginti nuo nesąžiningos komercinės veiklos?

Lietuvos vartotojų institutas Europos parlamento Vidaus rinkos ir vartotojų komitete pristatė studiją ir pranešimą apie Nesąžiningos komercinės veiklos direktyvos (2005/29/EB) įgyvendinimą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Viena iš pranešimo išvadų, kuri buvo pateikta Europos parlamento nariams - probleminis direktyvos įgyvendinimas nagrinėtose šalyse. Lietuvos vartotojų instituto nuomone, sudėtingą jos įgyvendinimą iš dalies sąlygoja neaiškios, praktikoje sunkiai pritaikomos sąvokos, perdėm plačiai traktuojamas jų turinys. Pavyzdžiui, nustatant ar veikla yra nesąžininga tiriama ar verslininkas laikėsi profesinio atidumo, t.y. tam tikro komercinės veiklos standarto, būdingo konkrečiai sričiai (finansinių paslaugų, telekomunikacijų ir pan.). Taigi, šiuo atveju būtina įsitikinti ar komercinė veikla nepažeidžia teisės aktų bei verslo etikos principų konkrečioje srityje. Sprendimų priėmimą ypač apsunkina tai, kad šalyse, kuriose nėra tradicijų priimti ir laikytis etikos kodeksų, tyrėjams reikia remtis subjektyvia savo samprata, kuri gali būti klaidinga, todėl nuginčyta teisme. Ateityje gali paaiškėti, kad aukščiau minėtos nuostatos yra daugiau naudingos verslininkams, negu vartotojams.

Dar viena problema - „juodasis" nesąžiningų komercinių veiklų sąrašas, kuris daugeliu atvejų yra labai abstraktus, galimos įvairios jo interpretacijos. Pavyzdžiui, tokios veiklos kaip „atkaklus ir nepageidaujamas raginimas telefonu, faksu, elektroniniu paštu ar kitomis nuotolinio ryšio priemonėmis" supratimas. Kas yra „atkaklus raginimas"? Kuomet galima sakyti, kad raginimas yra pageidaujamas ar kada jis tampa nepageidaujamu?

Lietuvoje aukščiau minėta direktyva yra perkelta į atskirą Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymą, iki šiol nėra baigta nei viena byla.

Apie Lietuvos vartotojų institutą

Lietuvos vartotojų institutas (LVI) - nevyriausybinė ne pelno organizacija, įsteigta 2000 m. Pagrindinė LVI veikla - visuomenės švietimas. LVI rengia ir dalyvauja įvairiose šviečiamojo pobūdžio radijo ir televizijos laidose, skaito paskaitas vartotojams, verslininkams, mokytojams, skelbia straipsnius respublikinėje ir regioninėje spaudoje visuomenei aktualiais klausimais.

Atgal 0

Rašyti komentarą

Įkelkite etiketę

Projektai

  

  

  

     

 

             ESAME NARIAI 

Apklausos

Kokiomis pardavimo skatinimo priemonėms dažniausiai naudojatės?

Balsuoti Archyvas

Nuorodos