Vartotojų informuotumo apie sukčiavimą atsiskaitant elektroninėmis mokėjimo priemonėmis didinimas
Vartotojų informuotumo apie sukčiavimą atsiskaitant elektroninėmis mokėjimo priemonėmis didinimas

Kas yra negrynieji pinigai?

Mokėjimai negrynaisiais pinigais

Ne visais atvejais banknotų ir monetų naudojimas yra patogus ir praktiškas. Pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai plinta alternatyvios mokėjimo priemonės, pagrįstos elektroniniu lėšų pervedimu.

Prie tokių mokėjimo priemonių priskiriami kredito pervedimai, tiesioginis debetas, mokėjimai kortelėmis, elektroniniai pinigai ir perlaidos. Čekis taip pat laikomas mokėjimo negrynaisiais pinigais priemone, tačiau ji turėtų būti pakeista pažangesniais, labiau automatizuotais produktais.

Kredito pervedimas - mokėjimo paslauga, kai mokėtojo iniciatyva lėšos pervedamos į gavėjo mokėjimo sąskaitą. Paplitus elektroninei bankininkystei, kredito pervedimai tapo ypač patogus, greitas ir saugus būdas pervesti lėšas. Pastaruoju metu kredito pervedimai naudojami ir atsiskaitant už elektroninės prekybos būdu įsigytas prekes ar paslaugas.

Tiesioginis debetas - mokėjimo paslauga, kurią teikiant lėšos nurašomos iš mokėtojo sąskaitos, kai mokėjimo operaciją inicijuoja lėšų gavėjas, remdamasis mokėtojo sutikimu. Tai sparčiai plintanti mokėjimų negrynaisiais pinigais priemonė, patogi tiems, kurie turi pasikartojančių mokėjimų.

Mokėjimai kortelėmis - patogi alternatyva gryniesiems pinigams prekybos vietoje. Tradiciškai skiriamos debeto ir kredito kortelės, tačiau gali būti ir kitų rūšių kortelių, pasižyminčių specifinėmis savybėmis (pvz., virtualiosios kortelės).

Elektroniniai pinigai - elektroninėse laikmenose saugoma piniginė vertė, skirta mokėjimo operacijoms atlikti ir priimama daugelio asmenų. Pastaruoju metu elektroniniai pinigai plinta elektroninėje prekyboje ir asmenų tarpusavio mokėjimams vykdyti (pvz., PayPal sistema).

Lietuvos banko informacija