Žurnalistiniai tyrimai

2012 04 16

Žvilgsnis į šeimos virtuvę sveikuolio akimis (Justina Rimkutė)

Justina Rimkutė (Lietuvos vaikų ir jaunimo centro jaunųjų žurnalistų klubas)

Riebus, sultingas karbonadas vakarienei - vienas iš mūsų šeimos žalingų įpročių. Kone kiekvieną naktį pabundu, nes girdžiu, kaip kažkas iš namiškių atidarinėja šaldytuvą. Suprantat, baisu, kad man pyrago nepaliks.

Visi šeimos nariai apsimiegoję kiekvieną naktį susitinka ten pat - virtuvėje. Juk taip gera, kai gali miegą pasaldinti gabalėliu pyrago ir stikline pieno. Kartais su namiškiais nerūpestingai ir per daug nepergyvendami dėl "nešiojamų" kilogramų pakalbame, jog reikėtų sveikiau maitintis. Bet galiausiai prieiname vis prie to pačio sprendimo - ne! Negi mes atsisakysime šių žemiškų malonumų?

Kartais mintyse sukuriu scenarijų, kaip viskas atrodytų, jei mano tėvai įsivaikintų vaiką sveikuolį. Tai būtų jam didesnė bausmė, nei man avižinė košė vaikų namuose. Nevalgyčiau tikrai. Tuo tarpu mano tėvai nesuprastų žmogaus, kuris nesimėgauja papildomomis kalorijomis. Paskutiniu metu pas mus namuose įsivyravo naujas pretekstas valgyti - kuo daugiau kalorijų, tuo geresnė nuotaika!

Taigi, manau, mano scenarijus žlugo, nes vaikutis nesuprastų mūsų, o mes jo. Ir žoliaėdžių gyvūnų pas mus namuose nėra, todėl žolių šaldytuve jis nerastų. Šaldytuvas skirtas mėsai, o ne lapams...

Įdomu, ar ir kitiems žmonėms priimti namuose sveikuolį - taip pat iššūkis? Vedama didelio smalsumo, sočiai prisivalgiusi (taip lengviau dirbti!) to ir paklausiau atsitiktinių žmonių.

Maloni ir pozityvi ponia Irena (pedagogė), teigia, jog toks sumanymas nėra iššūkis, nes ji pati domisi sveika gyvensena ir sveikuolis jos namuose rastų ką valgyti. Na ką, žinočiau, kam atiduoti vaiką sveikuolį.

Sunkiai lietuviškai kalbanti buhalterė Natalija, man paklausus, ar jai nebūtų sunku priimti sveikuolį į namus, paklausė, kas yra sveikuolis. Pasakiau taip, kaip pati suprantu (deja, tikslaus apibrėžimo nežinau),- sveikuolis labai rūpinasi savo sveikata, valgo žmogui nekenkiantį maistą, o gal netgi sportuoja... Supratusi šį labai rimtai skambantį žmogaus apibūdinimą, Natalija pasakė, kad jeigu sveikuolis yra tas, kuris valgo riešutus ir daržoves, tai sunku nebūtų.

Pabaigai palikau man labiausiai patikusį atsakymą. Kažkas arčiau mano nuomonės. Žavi bei šmaikšti žurnalistė Erika teigia, kad būtų lengva, jeigu svečias nebūtų toks, kuris valgo vien "žoles": "Tada aš jam duočiau naminės degtinaitės ir lašinukų, dar raugintų kopūstų iš Kalvarijų turgaus". Dėl degtinaitės nežinau, tačiau lašinukų aš taip pat pasiūlyčiau. Vis sočiau, nei salotų lapai, kalafijorai, ar išvis kokie špinatai (kai buvau maža, verkdavau vien juos užuodus).

Džiugu, kad visos mano kalbintos moterys sveikuolio (kaip svečio savo namuose) nelaiko iššūkiu. Bet vis dėlto nemanau, kad tas svečias mus, tuktelėjusius mesėdžius, laiko puikiais šeimininkais, galinčiais jį nudžiuginti. Bandysiu daugiau pamąstyti apie sveiką gyvenseną, bet iki tol, sveikuoliai, laikykitės atokiau nuo mūsų šaldytuvo. Permainų ten dar neįvyko...

O sveikuolių tikrai nesmerkiu. Jie labiausiai draugauja su aplinka. O suvalgo tiek mažai, kad maisto gamintojams tektų iškart ruoštis bankrotui,- begalė maisto produktų, prisotintų saldikliais, standikliais ir kitokiais preparatais, kurie būtini gražiai išvaizdai ir ilgam galiojimui, sukištų į dailias pakuotes, taptų nereikalingi. Jie pažaliuotų!

Ar tada paskutinioji ateitų ir mums?.. O gal tas laikrodukas jau tiksi ir primena apie save kaskart, kai atplėšiame maisto pakuotę, kai kišame kotletą į mikrobangę...

Atgal 0

Rašyti komentarą