Žurnalistiniai tyrimai

2012 04 16

Apie stiklinę kolos (Gabija Vyšniauskaitė)

Gabija Vyšniauskaitė (Marijampolės marijonų gimnazija)

Įsivaizduokite, kad esate mokykloje. Arba kino teatre. Nesvarbu. Nueinate prie gėrimų automato, įmetate monetas, pasirenkate mėgstamą limonadą. Pasiimate skardinę ir neskubėdami geriate. Kas vyksta jūsų organizme? O kas vyks, kai šios skardinės nebelaikysite rankose? Išsiaiškinkime.

Pirmiausia, žinoma, šaltu gėrimu numalšinsite troškulį - toks ir buvo jūsų tikslas. Nepaisant to, kad į organizmą pateks paros normos cukraus kiekis, įvairios rūgštys bei kofeinas, kurį laiką atsigerti nenorėsite. Ir būsite bent jau kažkiek panašus į stereotipinį šiuolaikinį jaunuolį, nuobodžiaujantį pertraukos metu su gazuoto gėrimo skardine rankoje bei (pageidautina) madingais drabužiais. Savotiškai malonu, nors galbūt apie tai ir nesusimąstote.

Šis dar XIX a. sukurtas gėrimas turi puikią reklamos kampaniją - esame nuo mažens pratinami prie Coca-Colos prekės ženklo. Vaikams įsimena kolą geriantis Kalėdų Senelis, paaugliams - reklamos, kuriose girdimos populiarių muzikantų dainos. Vis to rezultatas - Coca-Colos prekės ženklą pasaulyje atpažįsta apie 60% žmonių. Prie to tikriausiai prisideda ir antireklama. Internete netgi galima rasti skaičiuoklių, kuriose, nurodžius savo svorį, galima išsiaiškinti, kiek skardinių kolos jus nužudytų. Anot energyfriend.com, mane pribaigtų 240 stiklinių. Įdomu, kokią žalą tai daro gamtai?

GPF (Global Policy Forum) teigia, kad kolos gamybai sunaudojami dideli kiekiai vandens, todėl jo nelieka vietiniams Indijos gyventojams. Ūkininkai priversti išsikraustyti, prieš tai nusausinę žemę. Kompanijos neturtingose vietovėse nepaiso reikalavimų - JAV įrengtoms įmonėms komisijos neturėjo priekaištų, tačiau CSE (Centre of Science and Environment) atliktas tyrimas parodė, kad Indijoje leistinos pesticidų normos viršijamos 30 kartų. Gamyklų vadovai buvo kaltinami dėl vandens užterštumo bei didžiulio jo naudojimo (per metus - apie 900000 litrų), dirvožemio gadinimo.

Kita vertus, tai vyko prieš 6 - 7 metus. Dabar Coca-Colos kompanija oficialiame savo puslapyje skelbia informaciją apie atliekų rūšiavimą, lengviau suyrančių butelių gamybą bei aplinkai draugiškus šaldiklius. Tačiau tai nekeičia faktų dėl gamtos užterštumo. Ir čia kalta nebe kolos kompanija, o vartotojai. Leiskite paklausti, kada rūšiavote atliekas? Ar gėrimo skardinė, kurią laikote rankoje, bus perdirbta?

Per dieną pasaulyje parduodama 1,7 mlrd. Coca-Colos buteliukų ir skardinių. Per metus - apie 620 mlrd. „Žalio taško" duomenimis, skardinė suyra per maždaug 100 metų, o plastikiniai buteliai - per 300 metų. Taigi, jeigu nesistengsime rūšiuoti ir, nebijodami sveikatos problemų, toliau gersime kolą, po metų turėsime apie 23 tūkst. tonų aliuminio. Jeigu visas šias skardines perdirbtume, sutaupytume 207 tūkt. t. CO2 emisijos; 100 W lemputė iš perdirbant sutaupytos energijos šviestų 34 mlrd. valandų (apie 4 mln. metų!). Ir tai tik iš Coca-Colos skardinių - neskaičiuojant kitų kompanijų produkcijos.

Sunku patikėti, kiek energijos tiesiog išmetame. Coca-Cola - puikus pavyzdys, kad produkto (anti)reklamuotojai neturėtų pamiršti ir rūšiavimo klausimo. Taip bus naudingiau visiems, - ne tik mums patiems, bet ir aplinkai.

Atgal 0

Rašyti komentarą