Straipsniai

2013 06 13

Aš už lietuvišką, sveiką maistą. O tu? (Džineta Ovčinikovaitė)

Džineta Ovčinikovaitė (Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokykla, vadovė Rima Šalkauskienė)

Vis dažniau maisto produktų pakuotės tampa patrauklesnės, gražesnės. O ar dažnas susimąstome, kas slypi po įspūdinga pakuotės išvaizda? Ar visada sugebame perskaityti ir suprasti, kas parašyta ant pakuotės? Remiantis atsakingo vartojimo svetainės, sukurtos įgyvendinant projektą „Informuota visuomenė - darnios plėtros garantas" (www.vartojimas.apicentras.lt) duomenimis, sužinojau, kad maisto produktai turi būti ženklinami siekiant užtikrinti vartotojui svarbią informaciją apie produktų sudėtį. Gamintojai ne visada nurodo išsamų produkto sudėties sąrašą, norėdami, kad pirkėjai dėl netinkamų priedų neatsisakytų siūlomo produkto. Pastebėjau, kad labai dažnai ant sveriamų produktų nėra rašoma sudėtis, pavyzdžiui, pirkdamas sveriamas bandeles nesužinosi, ko į jas įdėta. Tačiau, rinkdamiesi sveriamas salotas, mišraines, galime išnagrinėti sudėtį ir nuspręsti, ar jų dar norime. Mano nuomone, yra gerai, kad gamintojai skiria dėmesio ne tik pakuotės išorei, bet ir ženklinimo aiškumui, ryškumui, produkto sudėties išsamiam aprašymui, nes žmonės gali ir turi teisę sužinoti, ko yra dedama į jų vartojamą maistą. O ar lietuviška produkcija savo pakuotėmis lentynose atrodo prasčiau nei atvežtinė? Kuri populiaresnė? Norėdama  išsiaiškinti savo klasės draugų požiūrį į šias problemas, nuomonę apie lietuvišką produkciją, apklausiau 26 bendramokslius, atlikau tyrimą.

Atlikusi apklausą, sužinojau, kad maistą būtent pagal pakuotės gražumą, išvaizdą renkasi 19% mokinių,  pagal maisto ekologiškumą - 62%, pagal kainą -19%. Skaitydama šiuos atsakymus pastebėjau, kad daugeliui mokinių kaip ir man nesvarbi pakuotės išvaizda, o svarbiau maisto ekologiškumas. Tokį bendraamžių požiūrį vertinu teigiamai. Dažnai mąstau apie šią aktualią mūsų kasdienio gyvenimo problemą. Kas tos išvaizdžios pakuotės? Nejaugi kas nors pasikeistų, tiekiant nepatrauklias pirkėjui pakuotes? Juk svarbiausia kiekvienam žmogui, pamačius prekę, turėtų būti ne jos išvaizda, o ekologiškumas, ar ne? Bent jau man iškyla tokie klausimai. Galiu teigti, kad mano bendraamžiai yra patriotiški, nes  už lietuvišką produkciją pasisako ir ją renkasi vartoti 50% moksleivių, nelietuvišką - 4%, nėra skirtumo, kokius produktus vartoja, lietuviškus ar atvežtinius, - 46%. Šiuos atsakymus vertinu teigiamai, nes, manau, joks kitas maistas negali atstoti lietuviškų produktų. Juk ir daugelis mūsų šalies patiekalų, produktų, gaminamų ir šiomis dienomis, atkeliavo iš prosenelių sugalvotų slaptų receptų, kurie buvo perduodami iš lūpų į lūpas. Tačiau savo nuomonės apie lietuvišką maistą neturėjo net 27%  mokinių. Bet 70 %  apklaustųjų nurodė, kad jie yra įsitikinę, jog lietuviškas maistas skanesnis, sveikesnis. Buvo ir tokių, kuriems nepatinka lietuviškas maistas (4%). Šiuos atsakymus vertinu teigiamai, nes ir pati valgau tik lietuvišką maistą. Iš tokių atsakymų supratau, kad labai daug mano bendraamžių taip pat kaip ir aš sutinka, kad jis skanesnis ir sveikesnis. O štai atsakymai į klausimą „Ar jūs pirktumėte tokį lietuvišką produktą, kurio pakuotė būtų neišvaizdi?" išties įdomūs. Tikrai pirktų 15% mokinių, tikrai nepirktų 4%,  galbūt pirktų (priklauso nuo kainos) 58%, abejoja 23% bendraamžių. Manau, kad tokie atsakymai atskleidžia, kad didesniajai apklaustųjų daliai svarbios produktų kainos. Tai nėra blogai, juk ir pati visada žiūriu į ekologiškų produktų kainą. Stengiuosi pirkti šiek tiek pigesnius, tačiau visada ekologiškus. Penkiolikmečiai savo atsakymais patvirtino nuomonę, jog tikrai gerai, kad yra ženklinamos ekologiškos maisto produktų pakuotės papildomu ženklu.  77% mokinių tai svarbu, bet 23% apklaustųjų neturi nuomonės. Aš pritariu, kad yra ekologiškos maisto produktų pakuotės būtų ženklinamos papildomu ženklu. Tiems, kurie nesidomi sveika mityba, kuriems neaišku, kam iš viso yra ženklinamos pakuotės,  atsakyčiau paprastai: kad žmonės suprastų, ar tai sveiki produktai, ar ne.  O skaityti sudėtį vertėtų. Niekada to neskaito 8% mokinių, visada skaito 4% , kartais skaito 85%, 4% nurodė, kad tai priklauso nuo situacijos. Iš šių atsakymų supratau, kad nedaug mano klasės draugų domisi maisto produktų sudėtimi. Todėl šiuos atsakymus vertinu neigiamai, nes manau, kad kiekvienas žmogus turi ne kartais perskaityti sudėtį, o visada, kai ima iš parduotuvių lentynos bet kokį produktą. Juk įdomu ir svarbu sužinoti, ko dedama į maistą, ką suvalgome?

Ši apklausa parodė bendraamžių požiūrį į lietuvišką maistą, pakuotės gražumą, kainą, produkto sudėtį. Džiugu, kad daugelis mano klasės draugų renkasi lietuvišką produkciją, kad pakuotės išorinis grožis nėra jiems svarbiausias renkantis produktus. Tačiau siūlyčiau atidžiau skaityti sudedamąsias produktų dalis, nes, kaip sakoma, jei pasakysi, ką valgai, pasakysiu, kas esi.

Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai