Straipsniai

2013 06 13

Popierinės maisto pakuotės (Ignotas Gabrielaitis, Giedrius Jankauskas, Andrius Lisikas, Robertas Viržintas)

Ignotas Gabrielaitis,  Giedrius Jankauskas, Andrius Lisikas, Robertas Viržintas (Joniškio žemės ūkio mokykla, vadovė Irena Gerikaitė)

Pasidairius po parduotuvių lentynas, kuriose išdėlioti maisto produktai, net akys raibsta nuo pakuočių spalvų ir formų įvairovės. Visos blizga ir traška ir ,deja, dažniausiai pagamintos iš plastiko ar turi jo priedų. Nejaugi neliko popierinių pakuočių? Gal tai mūsų dienomis jau atgyvenę? Ne, žinoma, ne. O kad tai įrodytume, surengėme žygį po parduotuves. Štai ką aptikome.

Pirma stotelė - Joniškio žemės ūkio mokyklos mokomoji parduotuvė. Prekių asortimentas nedidelis - mokiniai tik mokosi prekiauti. O kas vis dėlto supakuota į popierines pakuotes? Saldainiai „Pergalė", arbata, vištienos sultinio kubeliai - ir viskas. Arbatos ir saldainių dėžutės dar papildomai aptrauktos plastiku. Nedaug, ką ir besakyti.

Pasižvalgėme ir po didžiausias Joniškio parduotuves - lankėmės trijose. Aišku, ieškojome į popierines pakuotes supakuotų maisto produktų. Gražios gaiviųjų gėrimų,  sulčių pakuotės. Jos atrodo kaip popierinės, tačiau gaminamos iš popieriaus ir plastiko. Tokių mišrios gamybos gėrimų pakuočių aptikome net 40 proc. O į mišrios gamybos  pakuotes supakuotų pieno produktų buvo net 30 proc.

Labiausiai pradžiugino birių produktų (kruopų, miltų) pakuotės - jų  net 45 proc. pagaminta iš popieriaus. Tiesa, pakuotės neryškios, bet patogios, ant jų gerai matyti gaminio pavadinimas, receptai - juk neblizga, todėl perskaityti gali kiekvienas.

Pasisekė ir arbatoms bei kavai. Šių produktų popierinių pakuočių aptikome net 70 proc. Kavos pakuotės ryškių spalvų, o arbata supakuota į kartonines dėžutes ir popierinius maišelius, ant kurių yra visa reikalinga informacija vartotojams - ji ,beje, gerai matoma.

Prieskoniai, sultiniai į popierines pakuotes pakuojami rečiau - tokių aptikome tik 25 proc. Duonos ir pyrago gaminių popierinių pakuočių suskaičiavome 28 proc. Kai kurios šių pakuočių turi plastikinius langelius, kad geriau matytųsi gaminys. Ant pakuočių radome ir išspausdintų receptų, ir įmonių logotipų, bet kai kurie duonos gaminiai buvo supakuoti į paprasčiausius rusvos spalvos maišelius be jokių užrašų.

Net 80 proc. kiaušinių pakuočių yra popierinės, tikriausiai todėl, kad šis produktas ilgiau negestų. Bet dažniausiai į popierines pakuotes pakuojamas greitas maistas. Kad ir kaip jį peiktų medikai, nors pakuotės ekologiškos -  tokių net 85 proc.

Remiantis mūsų tyrimo procentine išraiška, matyti, kad popierinių maisto produktų pakuočių yra 30 - 40 proc. Nei daug, nei mažai, nors tikėjomės, kad aptiksime daugiau. Juk popierinės pakuotės lengvos, mažiausiai kenksmingos, kai kurios gaminamos iš antrinių žaliavų, jas galima panaudoti dar kartą namų ūkyje. Patekusios į aplinką, popierinės pakuotės suyra per dvejus metus. Ko gero, didžiausias jų trūkumas, kad yra nepatvarios.

Aptarę tyrimo rezultatus nusprendėme, kad šiuolaikiniai žmonės gamina plastikines pakuotes siekdami išsaugoti medžius. Tai gerai, blogiau, kad plastikinių pakuočių tiek daug ir jos taip ilgai išsilaiko nesuirusios, kad belieka svarstyti, ar po kiek laiko besimatys medžių viršūnės iš šiukšlių krūvų.
 
 
Atgal 0

Rašyti komentarą