Straipsniai

2013 06 13

Ekologiškų produktų nauda žmogui (Jurgita Markūnaitė)

Jurgita Markūnaitė (Utenos „Saulės" gimnazijos laikraštis „Langas")

Išgirdus žodį „ekologija" ne vienam tai labiausiai asocijuojasi su sveika mityba, nekenksmingais produktais ar tiesiog sveiku gyvenimo būdu. Tokiu žodžiu apibūdinami maisto produktai, kosmetika, drabužiai, transporto priemonės ir kiti daiktai, kurie yra „draugiški" ir nežalingi aplinkai bei pagaminti siekiant, kad gamta būtų kuo mažiau teršiama. Kuo tai naudinga žmogui? Čia tenka pažvelgti į kasdienio naudojimo prekes, kurios patenka prie arba į mūsų kūną: maistas, drabužiai, kosmetika - nei vienas nenori valgyti ar naudoti to, kas gali būti žalinga mums patiems, taigi stengiasi pirkti tokius produktus, kurie būtų kuo mažiau pavojingi. Niekam ne paslaptis, kad žmogui naudingesnis tas produktas, kuris kartu yra ir draugiškesnis aplinkai, nes jam pagaminti buvo naudojama nedaug arba visai nenaudojama žalingų ir kenksmingų medžiagų. Būtent todėl žmonės ir stengiasi vartoti kuo daugiau ekologiškų produktų. Bet ar tikrai viskas taip naudinga?

Visų pirma - apie svarbiausią išgyvenimui reikalingą dalyką - maistą. Tyrimui pasirinkau vieną populiariausių maisto produktų - duoną: ekologiška duona yra kepama iš grūdų, išaugintų ekologiškame ūkyje. Tešla duonai kruopščiai užmaišoma naudojant natūralų duonos raugą, vandenį ir druską. Ekologiška duonelė pakuojama, ženklinama, laikoma, gabenama ir realizuojama laikantis ekologiniam ūkininkavimui ir gamybai nustatytų reikalavimų, todėl pasižymi itin aukšta kokybe bei puikiu skoniu. Jos sudėtyje esantys produktai auginami ir gaminami tik ekologiškuose ūkiuose, todėl tokios duonos etiketėje nerasime tokių sudedamųjų dalių kaip saldikliai, skonio ar kvapo stiprikliai ar maistiniai dažai. Tokia duona turi ir savo gamybos reikalavimus: jos gamybos procesą, technologijos ir sudėtines dalis  yra reglamentuojamos LR įstatymų. Ir viskas tik tam, kad kiekvienas turėtų galimybę įsigyti sveiką ir naudingą produktą. Ir nors ši duona nepasižymi ypatingu skoniu, tačiau valgydami tokį produktą esate užtikrinti, kad valgote sveiką maistą ir nekenkiate savo organizmui. Taigi, pirkdami „Eko" ženklu pažymėtą maisto produktą galite būti tikri, kad jis yra visiškai nežalingas ir labai vertingas.

Nemažiau reikalingas dalykas - kosmetika. Per metus maždaug pusei milijardo Europos Sąjungos gyventojų yra parduodama penki milijardai kosmetikos produktų pakuočių, t. y. vienam žmogui (įskaitant kūdikius ir vaikus) per metus vidutiniškai tenka mažiausiai dešimt jų vienetų. Ekologiškos kosmetikos, kuri nėra kenksminga sveikatai ir aplinkai, rinka Europoje sudaro vos 3% nuo visos kosmetikos. Visgi žmonės vis dažniau susimąsto, ką ant savęs tepa, todėl nenuostabu, jog domisi, kas yra produkto etiketėje ir kaip, net ir naudojant kosmetiką, padaryti kuo mažiau žalos kūnui. Vienas dažniausiai naudojamų produktų - rankų kremas. Tad pažiūrėkime, kiek šioje srityje yra pažengusi ekologija. Parduotuvėje susiradau du skirtingus rankų kremus - ekologišką ir paprastą. Vienintelis kriterijus, pagal kurį rinkausi prekes - pagrindinė veiklioji medžiaga, kuri abiejuose kremuose yra ta pati - medetkos, kurios drėkina odą, teikia stangrumo, elastingumo bei dezinfekuoja. Paprasto kremo sudėtis ilga ir neaiški - daug nesuprantamų žodžių: mineralinė alyva, emulsijų stabilizatorius, gelifikantai, hidrotropai, drumstikliai, parabenai, kompleksionai, absorbentai.  O štai ekologiško kremo sudėtis - trumpa ir paprasta: vos kelios pagrindinės sudedamosios dalys: vanduo, augalų aliejus ir įvairūs augalų ekstraktai. Be to, prie kremo yra užrašas „ECOCERT - SERTIFIKUOTA EKOLOGIŠKA PRIEMONĖ!" - tai reiškia, kad šis produktas atitinka visus tinkamus reikalavimus, todėl yra visiškai saugus ir naudingas mūsų odai.

Šie paprasti ir kasdieniai produktai puikiai įrodo, kad šiek tiek pasistengę ir įsiskaitę į produktų etiketes galime stipriai padėti sau ir savo kūnui - išvengti daug nereikalingų ir kenksmingų medžiagų. Dar paprasčiau ir greičiau - pirkti tik tuos produktus, kurie pažymėti „Eko" ženklu - taip būsime tikri, kad produktas tikrai yra tinkamas ir nežalingas.

Atgal 0

Rašyti komentarą