Straipsniai

2013 06 13

Kad piniginė nebūtų tuščia (Kristijonas Vildžiūnas)

Kristijonas Vildžiūnas (Kauno „Varpo" gimnazija)

Ar būtina išmokti tvarkyti asmeninius finansus? Vartotojai kasdien susiduria su svarbiu klausimu: „kaip išlikti pasaulyje, kuris tampa vis sudėtingesnis, nestabilus ir globalizuotas?". Todėl jie turi turėti žinių ir įgūdžių, kurie padėtų jiems paisyti ir aplinkos, ir kitų individų, ir šeimų interesų, taip pat įvertinti savo laiko ir pinigų išteklius. Nuo pat mokyklinio amžiaus šviečiami vaikai ir jaunimas vartotojų vaidmenyje žymiai saugiau jausis įžengę į suaugusiųjų pasaulį.

Mokslininkai vaiko raidą apibūdina taip: "nuo šeimos vaiko link rinkos vaiko". Vaikai ir jaunuoliai neretai turi daugiau pinigų nei ankstesnėse kartose, jų dalis šeimos vartojime vis auga, todėl jie tampa svarbiu orientyru, kurį rinkos jėgos turi surasti ir įtraukti į vartojimą. Kartu vartotojui darosi vis sunkiau aprėpti rinką, kadangi rinka yra iš esmės pasikeitusi: daugkart išsiplėtė produktų sfera, suintensyvėjo marketingas, vis didėja informacijos ir reklamos srautas, sugriežtinti su aplinka susiję reikalavimai. Stiprėjanti populiarioji  kultūra ir spartus informacijos srauto  ir gausybės dažnai konfliktuojančių pasirinkimo variantų viduryje vartotojas turėtų sugebėti įvertinti paslaugų ir produktų kokybę ir kritiškai vertinti tai, kas vadinama informacija.

Dėl išbalansuotos ekonomikos daugelyje Europos šalių išaugo bedarbystė, dėl ko padidėjo šeimų įsiskolinimo lygis. Tolesnes problemas taip pat sukėlė didėjantis socialinis susisluoksniavimas tarp gyventojų grupių dėl pajamų ir išsilavinimo skirtumo, o taip pat dėl etninės kilmės. Todėl svarbu šviesti mokinius, kad jie susiorientuotų vis sudėtingesnėje tampančioje visuomenėje. Svarbu, kad jie išmoktų pasinaudoti žiniomis ir prisiimtų atsakomybę už savo gyvenimą, pareigas visuomenei ir pasirūpinti šeima bei aplinka.

Pirmiausia jaunuoliai turi išmokti tvarkyti savo asmeninius finansus. Labai yra svarbu susipažinti su asmeninių finansų tvarkymo sritimi. Ir tuoj aš Jums įrodysiu keliais teiginiais.

Geras asmeninių finansų planavimas padeda : jaunimui nuo mokyklinio amžiaus prisiimti atsakomybę už savo finansinę situaciją ir dalyvauti šeimai planuojant pajamas ir išlaidas; išsiugdyti ekonominiu ir ekonominiu požiūriu sąmoningą požiūrį į šeimos išlaidas; sugebėti suprasti santykį tarp skolintojų ir skolininkų; suvokti ryšį tarp šalies ekonomikos ir atskiros šeimos finansinės situacijos; žinoti kur ir kaip ieškoti pagalbos, kai reikia atstatyti savo finansinę padėtį; sugebėti palyginti kainas ir įvertinti kainas ir kokybę; sugebėti pasinaudoti modernia technologija, pavyzdžiui kompiuterinėmis informacijos sistemomis, bankų ir bibliotekų paslaugomis ir t.t.; suvokti individo neliečiamybės apsaugojimo nuostatomis, kurie taikytini duomenų registrams, pavyzdžiui, su kreditu susijusia informacija.

Mokykloje mums mažai pasakojama apie tai, kaip tvarkyti asmeninį biudžetą. Tam skiriama tik kelios ekonomikos pamokos. Kažkada klasėje žiūrėjome filmą "Lompakko" ("Piniginė"), kurį sukūrė Suomijos gamtosaugos valdyba ir kuris skirtas padėti vaikams išmokti tvarkyti savo finansus. Filmas paliko didelį įspūdį. Po filmo peržiūros visi kartu aptarėme tai, ką supratome ir kai kuriais klausimais padiskutavome. Filmas "Lompakko" padėjo atsakyti į daugelį iki tol mums nežinomų klausimų. Taip pat privertė susimąstyti ir gilintis į finansų sritį, siejant ją su asmeniniu biudžetu. Jei kas matė tą filmą, bus lengviau atsakyti į šiuos klausimus:
 • Kokio pobūdžio yra jaunų žmonių išlaidos ir pajamas?
 • Kodėl nepakanka pinigų?
 • Kurios išlaidos būtinos?
 • Kaip aš galiu pakeisti savo vartojimo įpročius?
 • Kaip galima iš anksto planuoti savo išlaidas ir pajamas?
 • Ar bankai siūlo paslaugas jauniems žmonėms?
 • Kuri geresnė alternatyva: skolintis pinigus ar iš anksto juos taupyti?
 • Kaip aš moku už gyvenamąjį būstą?
 • Kam naudingas draudimas?
 • Kodėl mes mokame mokesčius?
 • Koks pirkinys yra pelningas?
 • Kokie faktoriai daro įtaką mūsų sprendimui, pirkti ar ne?
 • Koks priimtiniausias atsiskaitymo metodas?
 • Kaip mes galime pasiruošti nenumatytoms išlaidoms?
 • Kaina ar kokybė - arba kaina ir kokybė?
Jei jau sugebame atsakyti į šiuos klausimus, bus tikrai nesunku tvarkyti savo asmeninį biudžetą. Pradedantiesiems vertėtų susipažinti su finansininko žodynu. Jis gali būti papildytas daugiau žodžių ir terminų, bet mano pateiktieji finansų pasaulyje yra vieni iš svarbiausių, kuriuos reikia žinoti jauname amžiuje. Nenuostabu, jei tai Jums žinomi terminai, kuriuos bus nesunku paaiškinti.

Kas yra : biudžetas; kasos knyga/kompiuterinės priemonės; bankas;  vartojimo kreditas arba pirkimas išsimokėtinai; kreditinė kortelė; atsiskaitymas grynaisiais arba banko kortele; čekis; atsiskaitymas elektorinėmis priemonėmis; mokesčiai, prekybos įstatymas; draudimas; valiuta; obligacijos, akcijos; laiduotojai; palūkanos ir kt. Siūlau Jums papildyti finansinių terminų žodyną ir paklausti savęs, ar mokate tvarkyti asmeninį biudžetą. Jeigu mokate, tikiuosi Jūsų piniginė niekada nebus tuščia.

Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai