Straipsniai

2013 06 13

Ką savyje slepia „fairtrade"? (Laura Lincevičiūtė)

Laura Lincevičiūtė (Kauno moksleivių techninės kūrybos centro Jaunųjų žurnalistų studija, vadovė Liudmila Kazlauskienė)

Ar žinote, kad daugiau nei milijardas žmonių žemėje gyvena už <0,75 EUR per dieną. Dėl pesticidų kasmet žūva pasaulyje 70 000 žmonių. Net 218 milijonų vaikų dirba pilną darbo dieną 70% žemės ūkyje. Kenijoje kas trečias vaikas yra arbatos rinkėjas.

Kad pagerintų besivystančių šalių gyvenimo sąlygas atsirado visuomeninis Fairtrade. Apie jį jau pradėta šnekėti 1946 m. Sąžininga prekyba (angl. Fairtrade) - tai prekybos partnerystė, siekianti sudaryti geresnes prekybos sąlygas sunkioje padėtyje esantiems Trečiojo pasaulio šalių ūkininkams, darbininkams ir taip prisidėti prie vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinimo. Ši politika - tai visų išsivysčiusių šalių neatskiriama užsienio politikos dalis, kuria siekiama taikos, skatinti ekonominį augimą bei socialinį stabilumą pasaulyje, mažinti skirtumus tarp išsivysčiusių ir besivystančių šalių bei integruoti besivystančias šalis į pasaulio ekonomiką.

Pirkdami prekiniu ženklu „Fairtrade" pažymėtus gaminius, žmonės remia smulkius gamintojus iš Afrikos, Azijos, P. Amerikos ir kitų pasaulio šalių. Tokiu ženklu ženklinama   produkcija kaip kava, arbata, prieskoniai, kakava, šokoladas, vaisiai, ryžiai, vanilė . Netgi vynas, alus ir gėlės. Lietuvoje galima įsigyti šių prekių, pažymėtų sąžiningos prekybos („fairtrade") ženklu ekologiškais produktais prekiaujančiose parduotuvėse. kt.

Fairtrade ženklo  tikslas- pažymėti ir išskirti  produktus, kuriuos gaminant buvo atsižvelgta į trečiojo pasaulio šalių socialines problemas. Kalbant apie šį terminą, ypač išvertus jį į lietuvių kalbą, dažnai sąžininga prekyba  suprantama tiesiogiai kaip teisinga, be apgaulės. Iš tiesų, tai reiškia, kad produktai buvo gaminami besivystančio pasaulio šalyse laikantis tam tikrų principų: už darbą mokama rinkos kaina, pavyzdžiui, už surinktą kavos pupelių maišą rinkėjas gauna ne centus, o konkurencingą atlyginimą. Tokiuose ūkiuose neišnaudojami vaikai, kuriamos vakarietiškus standartus atitinkančios darbo sąlygos - 8 valandų darbo diena, demokratiškas ūkio valdymas, kai sprendimus priima ūkio valdytojas pasitaręs su savo darbuotojais. Ir žinoma, tokie ūkiai yra ekologiški, juose ribojamos pavojingos cheminės medžiagos, neauginami genetiškai modifikuoti augalai ir t.t.

Sąžiningos prekybos pagrindinė mintis - ne skirti labdarą besivystančiam pasauliui, bet sąžiningai atlyginti už žmonių darbą, t.y. sudaryti galimybes besivystančiame pasaulyje gyvenantiems išleisti savo vaikus į mokslą, turėti stogą virš galvos, gauti medicininę pagalbą prireikus ir t.t.

Nors Vakarų pasaulyje prekės, pažymėtos sąžiningos prekybos ženklu, paplitusios, Lietuvoje joms dar sunku prasiskinti kelią į rinką. Visų pirma todėl, kad prekybos centruose tokios prekės suplakamos į vieną vietą kartu su ekologiškomis prekėmis, nėra pabrėžiamas tokių prekių išskirtinumas. Antra, sąžiningos prekybos ženklu pažymėtų prekių kaina turėtų būti aiškiai išskaidyta ir parodyta, kokia dalis atitenka darbuotojui, kiek sudaro transportavimo išlaidos, kokį antkainį užsideda prekybos centras. Rinktis tokias prekes pirkėjus taip pat atbaido ir mitas dėl didelių kainų. Tame pačiame centre sąžiningai pagamintos kavos pakelis kainuoja ne daugiau nei įprastos kavos pakelis

Lietuvoje už produktų su Sąžiningos prekybos ženklo naudojimo licenzijas atsakinga Suomijos Sąžiningos prekybos paramos asociacija (angl. Association for Promoting Fairtrad ein Finland). Lietuvos parduotuvėse vis dažniau galima rasti Sąžiningos prekybos prekių, o pirmoji informacinė medžiaga lietuvių kalba buvo pristatyta 2008 metų rudenį. Sąžiningos prekybos standartus suteikia FLO (Fairtrade Labelling Organizations International). Tarptautinė Sąžiningos prekybos žymėjimo organizacija.Jų paskaičiavimu net penki milijonai gyventojų besivystančiose šalyse gauna tiesioginę naudą iš sąžiningos prekybos. Šiuo metu  yra 746 sąžiningos prekybos sertifikatą gavusių gamintojų iš 58 šalių, kurie atstovauja daugiau kaip 1 milijoną smulkiųjų ūkininkų ir darbininkų.

Pasaulyje rengiami įvairūs renginiai, skirti Fairtrade, iš jų populiariausi - Fairtrade savaitės ir Pasaulinė Fairtrade diena, minima nuo 2002 metų kasmet antrajį gegužės šeštadienį. Lietuva taip pat mini Sąžiningos prekybos dienas.

Šaltinis: http://www.fairtrade.lt/criteria.php

Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai