Straipsniai

2013 06 13

Ar pasitikėti greitaisiais kreditais? (Evelina Gedminaitė)

Evelina Gedminaitė (Lazdijų Motiejaus Valančiaus gimnazija)

Per televiziją, internete nuolat brukama mintis, kad pritrūkus pinigų, juos laisvai gali gauti, paėmęs greitąjį kreditą. Jo reklamos pilna spaudoje, lauko stenduose, ant autobusų ir troleibusų Kartais save pagauni galvojant, kad tik tu vienintelis nepasinaudojai siūloma paslauga. Kaip tuo nesusigundyti, kai norint įsigyti norimą daiktą, kišenėse švilpauja vėjai?

Paskolų skelbimuose rašoma: "Norint gauti paskolą visų pirma reikia turėti darbą ar kitą legalų pajamų šaltinį, nes tik taip kreditorius gali būti garantuotas, kad paskola bus grąžinta. Jei norima įsigyti greitąją paskolą, tai padaryti galima ir internetu. Tereikia turėti banko sąskaitą viename iš Lietuvoje veikiančių bankų ir būti sulaukus pilnametystės. Pildant prašymą dėl paskolos reikalaujama užsiregistruoti tos kompanijos, iš kurios skolinamasi, internetiniame portale ir ten pateikti reikalingus asmens duomenis. Greitosios paskolos pervedamos tą pačią dieną, kai užpildomas prašymas". Kaip greitai, paprasta ir net per vieną dieną. Net nereikia eiti į jokį banką, neišeinant iš namų pinigai lengvai atkeliauja pas tave.

Tačiau prieš skolinantis, reikėtų sau pasakyti - stop. Pirmiausia, kad nepasiklystum paskolų teikimo džiunglėse, internetiniame puslapyje http://www.paskolosvisiems.lt/ nurodomi 8 paprasti žingsniai, kurių laikantis pasirinksi tinkamą paskolų teikimo įmonę ir sąlygas. Atrodo, taip viskas aiškiai ir patikimai surašyta, tačiau neapsigaukite. Neskubėkite skolintis, juk iš to išlošia tik skolintojai, uždėję didžiulius procentus ir įkyriai viliojantys skolintis. Jei tos įmonės neturėtų pelno, tai neskirtų tiek pinigų reklamai.

Statistikos duomenimis 2013 metų pradžioje Lietuvoje veikė 41 įmonė, teikianti vadinamuosius greituosius vartojimo kreditus. Šios įmonės suklestėjo ekonominės krizės metais 2009-2010m. O 2012 metais išduotų kreditų suma buvo   83 mln. litų. Patys aktyviausi greitųjų kreditų skolininkai jaunimas iki 25 metų amžiaus. Pasak įvairių šaltinių, šia paslauga naudojasi 400 tūkst. Lietuvos gyventojų. Kartais greitųjų kredito įmonių klientai būna nuolatiniai, iš vienos skolinasi pinigus, kad grąžinti anksčiau skolintus kitai. Tai primena skylių lopymą- vienoj vietoj susiuvi, kitoj plyšta.

Nė vienas yra girdėjęs įvairių istorijų, kaip vėjavaikiškai į skolas įklimpsta jaunimas. Paskolos jiems išduodamos lengvai, net atsiuntus sms žinutę, nepatikrinus nei jų pajamų, nei galimybių grąžinti. Nors Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacija tvirtina, kad jie daug dėmesio skiria klientų mokumo įvertinimui, o įmonės pačios suinteresuotos, kad kreditai nebūtų paviršutiniškai dalinami. Tačiau statistika sako ką kitą.

Norint pažaboti šią finansinių šešėlių zoną, greitu laiku bus įgyvendinama Europos Sąjungos atsakingo skolinimosi direktyva. Lietuvos bankas taip pat patvirtino Vartojimo kreditų gavėjų mokumo vertinimo ir atsakingo skolinimosi nuostatus. Jau nuo liepos 1 d. kredito gavėjai, prieš sudarydami vartojimo kredito sutartį, privalės laikytis taisyklės, kad vidutinės vartojimo kredito gavėjo įmokos dydis pagal visus turimus asmens įsipareigojimus sudarytų ne daugiau kaip 40 proc. vartojimo kredito gavėjo pajamų, kurios yra nuolatinės. Iki to laiko kreditą išduodančios įmonės uždirbdavo iš žmonių, lengvabūdiškai pasinaudojusių paslauga. Skolininkams, nesugebėjusiems grąžinti pinigų, reikėdavo išparduoti savo turtą, prašyti artimųjų pagalbos ar viena paskola dengti kitas.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) įspėjo Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos narius dėl netinkamo pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją reglamentuojančių teisės aktų laikymosi. Pasak žiniasklaidos, buvo pareikalauta, kad greitųjų kredito įmonės patobulintų kliento tapatybės nustatymo procedūras. FNTT atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu telefonu skambina ir sukčiauja nusikaltėliai. Ne tik apgaulę išgavę reikiamus duomenis ištuština banko sąskaitas, bet ir svetimo žmogaus vardu pasiima ne vieną greitąjį kreditą. Juk nusiuntus sms telefonu neaišku, ar tai tas pats žmogus prašė pinigų.

Toks lengvas būdas pasiskolinti pinigų už milžiniškas palūkanas prilygsta neatsakingam azartiniam žaidimui. Turime būti finansiškai raštingi, kad neįkliūtume į finansinių manipuliatorių rankas. Gerai, kad tuo susidomėjo Lietuvos bankas ir kitos valstybinės įstaigos, pradėjusios informuoti žmones apie gręsiantį greitųjų paskolų pavojų.

Atgal 1

Rašyti komentarą

Skaityti komentarus (1)

Komentarai

MARY WILLIAM | 2016-07-28

Ieškote paskolos? Jūs esate tinkamoje vietoje jūsų paskola sprendimai čia! "Global Finance Limited" apdalinti paskolas įmonėms ir privatiems asmenims ne mažos ir prieinamą palūkanų norma 2%. prašome susisiekti su mumis elektroniniu paštu per marywilliam902@gmail.com