Straipsniai

2013 06 13

Ar matai, kad atėjo laikas revoliucijai šaldytuve? (Gita Noreikaitė, Simona Šmigelskytė)

Gita Noreikaitė, Simona Šmigelskytė (Kauno Martyno Mažvydo pagrindinė mokykla, vadovės: Irena Kaklauskienė, Auksė Petruševičienė)

Pasaulyje milijonai žmonių miršta iš bado, kai tuo tarpu Europoje kasdien išmetama gausybė maisto atliekų. Norėdami paskatinti tarp bendraamžių atsakingesnį maisto vartojimą, mes, jaunieji Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos žurnalistai, nutarėme atlikti žurnalistinį tyrimą ir įrodyti, kad galima gyventi kitaip.
 
Pirmiausiai paruošėme anketas bendraamžiams ir paprašėme nuoširdžiai bei atvirai atsakyti į klausimus. Anketas pildė 90 mokinių iš 6-8 klasių.

Mokyklos valgykloje dažniau ar rečiau valgo 72 mokiniai (80%), iš jų 26 (28%) kategoriškai pareiškė, kad maistas jiems nepatinka (kyla klausimas - tai kodėl ten valgai?) Jei būna neskanu, tik 14 (16%) mokinių vis dėlto prisiverčia viską suvalgyti, o likusieji 84% ramia sąžine palieka jį lėkštėje išmetimui. Lygiai pusė apklaustųjų prisipažino, kad kartais arba dažnai, bet nusiperka, įsipila, įsideda per daug ir nepajėgia suvalgyti, palieka.

Bet taip pat pusė mokinių pasisakė, kad namuose suvalgo visada ir viską, kas lėkštėje (kas tai - tėvų spaudimas?) O ta kita pusė (50%) ką daro su lėkštėje paliktu maistu? 38 (42%) suvalgo vėliau, 19 (21%) sudeda atgal į puodą; 12 (13%) atiduoda naminiams gyvūnams; 16 (18%) - paprasčiausiai išmeta į šiukšlių kibirą. O juk maistui išleidžiami tikrai nemenki pinigai...

29 (32%) mokiniai išleidžia kasdien maistui 1-3 litus dienpinigių, bet tiek pat - 29 (32%) - išleidžia 3-5 litus, o net 21 (23%) maistui skiria 5-10 litų. Tik 11 mokinių nieko neatsakė į šį klausimą (greičiausiai, gaunantys nemokamą maitinimą...)

O ko mūsų mokyklos vaikai labiausiai nemėgsta ir visada palieka lėkštėje? Sriubų, svogūnų, grybų ir vėdarų (kaip nelietuviška!:)

Kita mūsų tikslinė tyrimo grupė buvo mokinių tėvai - iš viso anketas užpildė 66 tėvai (24 atsisakė arba anketos jų tiesiog nepasiekė). Pirmas klausimas buvo pats nekorektiškiausias (dėl ko iškart atsiprašėme) ir nemėgstamiausias visų respondentų: kokios Jūsų šeimos pajamos? Paaiškėjo, kad daugumos (47 (71%)) pajamos yra vidutinės, 10 šeimų mažesnės, o 9 - didesnės nei vidutinės. Taigi tos vidutinės šeimos maisto matomai apsiperka kartą per dieną (45), turtingesnės - kelis kartus per dieną (6), o neturtingosios - tik kartą per savaitę (15). Eidami į maisto parduotuvę pasiruošia raštelį, ko reikia, tik 17 (25%), niekada neužsirašo beveik tiek pat - 19 (28%), o kartais su pirkinių sąrašu į parduotuvę žygiuoja 30 (45%) tėvelių. Gi visi žinom, kaip būna, kai prekybos centre klaidžioji, ieškodamas vieno, o prisiperki visai ko kito  - net 44 (67%) tėvų prisipažino, kad perka nereikalingų produktų tik todėl, kad akcija.

27 (40%) šeimose valgis gaminamas kasdien po truputį, tam kartui; dar 27 (40%) - pagal poreikį, na o 12 (20%) prisipažino, kad valgį ruošia kelis kartus per savaitę, bet daug, puodais, kad užtektų kelioms dienoms Pasidomėjome, kokį maistą dažniausiai tenka išmesti? Pasirodo, dažniausiai išmetama (labiausiai nebranginam?) supelijusi, sudžiuvusi duona (23 (35%)), paskui išpilamas sugižęs pienas (15 (23%)) ir prarūgusi sriuba (7 (11%) bei kažkas kita... Pasenusį maistą dauguma 35 (53%) išmeta į konteinerį, tačiau nemaža dalis (31 (47%)) sušeria augintiniams arba kiemo gyvūnams (šunims, katėms, paukščiams).

Ir pabaigai įkišom nosį į šaldytuvą. Sužinojome, kad 18 (27%) šaldytuvų visada pilni ir jų šaldymo kameros prigrūstos gėrybių, 11 (17%) šaldytuvų visada apytuščiai ir juose daug laisvos vietos, o daugumoje (37 (56%)) - kaip kada...

Toliau klausinėjome pradinių klasių mokytojas (jų yra 9). Sužinojome, kad mokyklos valgykloje maitinasi 143 mokiniai iš 168 (85%) - tikrai daug. Iš jų nemokamą maitinimą gauna 55 mokinukai (38%) - sutikite, irgi daug. Vaikai perka maistą maždaug už 1-5 litus, bet dažnai palieka nesuvalgytą (beje, palieka ir gaunantys nemokamą maitinimą - gal jis prastesnis, nes pigesnis? neskanesnis? o gal vaikai nealkani, išlepinti?). Dažniausiai vaikai palieka sriubą, kotletus, žuvį, salotas, padažus - kaip supratom, viską... Kad taip nebūtų, mokytojos siūlo įvairinti patiekalus, gerinti jų išvaizdą (kotletai, apipilti baltu birzgalu, tikrai nekelia apetito), gaminti vaikų mėgstamą maistą, pvz. miltinius ar bulvinius blynus, omletą, varškės apkepą ir kt.)

Na ir galų gale apklausėme mokyklos virtuvės darbuotojas. Jų manymu, valgykloje maitinasi vidutiniškas skaičius mokinių - nei daug, nei mažai. Iš viso mokykloje nemokamą maitinimą gauna 164 mokiniai (28%), bet būtent jie dažniausiai ir palieka maistą nesuvalgytą (argi nebūtina ieškoti priežasčių - tai maistas neskanus ar vaikams jo nereikia?) Perkantieji maistui išleidžia iki 5 litų ir beveik viską suvalgo (nors, aišku, būna, kad palieka ir jie). Darbuotojos pastebėjo, kad dažniausiai vaikai nevalgo žuvies kotletų (tai kam juos kepa??). Nesuvalgytos porcijos išmetamos prie atliekų, nors, mūsų manymu, galėtų būti atiduodama gyvuliams - gi šviežias, nesugedęs maistas! Deja, virėjos nežino, ką reiktų keisti, bet pasidžiaugė mokytojais, kurie visada viską suvalgo 

Taigi, išvados akivaizdžios. Beje, mes ir taip viską matėm ir žinojom, bet dabar parodysim ir įrodysim skaičiais, kad būtina daryti revoliuciją ir šaldytuve, ir smegeninėje.

Mūsų patarimai:
1.nepirkite maisto, jei nealkani ir nenorite valgyti - visai net į valgyklą neikite;
2.stenkitės suvalgyti viską, kas lėkštėje;
3.jei jau maisto liko, pasistenkite jį atiduoti badaujančiam kiemo kačiukui ar šuneliui;
4.neikite į parduotuvę be pirkinių sąrašo ir nepirkite nereikalingų produktų tik dėl akcijų;
5.gaminkite maistą tik pagal poreikį, kiek suvalgysit tą kartą;
6.neskirkite nemokamo maitinimo tiems, kam jo akivaizdžiai nereikia;
7.raskite galimybę nesuvalgytą maistą perduoti tiems, kas augina gyvulius;
8.gaminkite skaniau, įvairiau, išvaizdžiau.

Tai ar matai, kad atėjo laikas revoliucijai šaldytuve?....

Kauno Martyno Mažvydo pagrindinės mokyklos žurnalistų būrelis
(mokytojos Auksė Petruševičienė, Irena Kaklauskienė)

PRIEDAI:

Priedas nr. 1 - anketa mokiniams
Priedas nr. 2 - anketa tevams
Priedas nr. 3 - interviu su mokytojom
Priedas nr. 4 - interviu su valgykla 

Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai