Straipsniai

2013 06 13

Atsargiai!!! Plastikinės pakuotės (Austėja Kairevičiūtė)

Austėja Kairevičiūtė (Vilniaus „Laisvės" gimnazija)

Plastikiniai maišeliai labai plačiai įsigalėjo mūsų pramonėje, prekyboje ir kasdieniame gyvenime. Iš kiekvieno apsipirkimo parduotuvėje kaskart  gauname bet kokią prekę, įpakuotą polietileniniame maišelyje. Taip per savaitę kiekviename namų ūkyje jų susikaupia dešimtys. O vėliau iš namų maišeliai keliauja į konteinerius, paskui  į sąvartynus. Buvo toks laikas, kad plastikiniai maišeliai atrodė kaip išsigelbėjimo priemonė, padėsianti apsaugoti planetą nuo masinio medžių kirtimo. Bet su laiku tai virto tiesiog problema. Sąvartynuose pradėjo kauptis šiukšlių krūvos, miškuose ir vandenyje taip pat gausu plastiko draiskanų. Negana to ir žmogaus organizme taip pat ėmė kauptis kenksmingi elementai. Plastikas sveikatai ypač žalingas, nors mūsų aplinkoje į tai labai mažai kreipiamas dėmesys. Dauguma žino tik tiek, kad plastikiniuose maišeliuose  mikrobanginėje krosnelėje negalima šildytis maisto.

Nedideli plastiko kiekiai į žmogaus organizmą kasdien patenka per odos poras, kvėpavimo takus ir virškinimo organus. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad plastikinės pakuotės nuodingos žmogaus organizmui, o tam tikromis sąlygomis ir toksiškos. Organizmas intensyviau nuodijamas kai plastikas turi sąlytį su rūgščiu ir riebiu maistu, jei plastikinė pakuotė naudojama antrą kartą ir joje yra subraižymų. Daugelyje plastikinių pakuočių yra medžiagos Bisphenol A, kuri patekusi į kraują neigiamai veikia nėščių, maitinančių motinų ir kūdikių sveikatą. Sukelia persileidimus, genetinius susirgimus, skydliaukės susirgimus, prostatos ir krūties vėžio riziką. Atlikti bandymai su gyvūnais įrodė, kad plastike esančios medžiagos greitina lytinę brandą ir sutrikdo normalų elgesį - dalis gyvūnų tapo hiperaktyviais ar netgi agresyviais. Turbūt retas žino, kad gaminant plastikines pakuotes jų sudėtyje atsiranda švino. Tačiau kaip bebūtų apmaudu, vis dar į plastikinių pakuočių poveikį žmogaus organizmui žiūrima pro pirštus.

Išeitis - bioplastikas


Lietuvos prekybos centruose jau keletą metų pardavinėjami aplinkai draugiški plastikiniai maišeliai. Šiems maišeliams gaminti naudojami aplinkosaugininkų sukurti specialūs priedai, leidžiantys plastikui visiškai suirti. Be to šis plastikas nekenkia sveikatai. Įprastiniai plastikiniai maišeliai pradeda irti tik nuo UV spindulių, gaminami pagal specialias technologijas - nuo karščio ir slėgio, o suirę virsta CO2 ir nekenksminga biomase. Pasak mokslininkų šie gamtai draugiški. maišeliai suyra vos per dvejus metus, o pagaminti iš kukurūzų krakmolo (bioplastiko) - per keletą mėnesių. Tačiau reikėtų gerai pagalvoti, ar tie dveji metai, ar keletas mėnesių yra išeitis, galinti užmigdyti mūsų budrumą. Bet kokiems maišeliams reikia daug žaliavų, o juos gaminant į orą pakliūva labai daug kenksmingų medžiagų, todėl reikėtų labai kritiškai vertinti vartojimo įpročius. Jei įpratote vartoti greitai suyrančius maišelius, tai apsipirkdami taip pat elgsitės ir prekybos centruose, kur yra įprastiniai maišeliai.

Vartojimą reikia mažinti

Kad sumažinti plastikinių maišelių vartojimą į parduotuvę reikėtų eiti su medžiaginiu maišeliu ir jį naudoti bent 200 kartų. Perkant kai kuriuos produktus, pavyzdžiui bananus, galima apsieiti be vienkartinių maišelių. Prekybos centro kasininkės mėgsta dėti prekes į vienkartinius maišelius, pasakykite kad nereikia. Taip pat sudrausminkite ir sugėdinkite pardavėjus bei pirkėjus, besinaudojančius plastikinėmis pakuotėmis, užduodami klausimą: „Ar jums negaila teršiamos planetos?!"

Įdomu tai:
  • Kasmet pasaulyje plastikinių maišelių panaudojama daugiau nei milijonas.
  • Kiekvienas Europos Sąjungos gyventojas vidutiniškai kasmet panaudoja 500 plastikinių maišelių.
  • Prekybos centruose naudojami plastikiniai maišeliai nužudo per 100000 paukščių ir jūrų gyvūnų, kurie juos suėda palaikydami plaukiojančiomis medūzomis.
  • Plastikinių maišelių sukeliamos problemos išsamiai apžvelgiamos 2008 m. pastatytame dokumentiniame filme „Priklausomi nuo plastiko"
  • Modbury yra pirmasis miestelis Europoje, kuriame uždraustas plastikinių maišelių naudojimas.
  • Žvelgiant pasauliniu mastu kiekvieną minutę panaudojama beveik milijonas plastikinių maišelių.

Šaltiniai: "Natūralioji medicina" 2013m. Nr.4

Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai