Foto reportažai

2013 06 13

Maisto produktų pakuotes – į sąvartyną? (Justina Brazauskaitė)

Justina Brazauskaitė (Kauno moksleivių techninės kūrybos centras,Jaunųjų žurnalistų studija, vadovė Liudmila Kazlauskienė)

Šiuo savo reportažu norėjau atkreipti dėmesį, kaip dažnai žmonės Lietuvoje nežino kad reikia rūšiuoti atliekas. Panaudotas maisto pakuotes verčiamos į bendrus konteinerius, kurių turinys vėliau keliauja į sąvartynus. Taip kasmet išvežama apie 3 mln. tonų mišrių atliekų. Kartais iš kurių dalis - labai kenksmingos žmogaus sveikatai, nuodija gamtą, teršia vandenį, orą, kenkia augmenijai, gyvūnams, darko kraštovaizdį. Vienas Lietuvos gyventojas kasdien vidutiniškai išmeta po 1 kg atliekų.

Didžiąją atliekų dalį sudaro vertingos medžiagos, kurias galima perdirbti ir pagaminti reikalingų daiktų. Išrūšiuotos popieriaus ir kartono atliekos virsta higieniniu popieriumi, panaudoti plastiko maišeliai tampa kitais maišeliai ar plastiko indais, surinkti stiklo buteliai perlydomi į naujus, laidai virsta dažais, iš išskirstyto metalo laužo gaminami metalo dirbiniai. Perdirbus 1 stiklo butelį, išsaugome energijos, kurios užtektų kompiuteriui veikti 25 minutes.

Pavaikščiojus su fotoaparatu miesto gatvėmis pamačiau pakelėse besimėtančias maisto pakuotes, stiklinę ir plastmasinę tarą. Prie konteinerių taip pat galima pamatyti „gražių" vaizdelių. Šiukšlės daug kur nerūšiuojamos. O patekusios į sąvartynus ar gulėdamos kur nors pievoje, miške pakuotės ilgai lieka nesuirusios: popierius - 2 metus; konservų dėžutės - 90 - metų; plastiko pakuotės - 200 metų; stiklainiai, buteliai - 900 metų.

Lietuvoje prie daugumos namų jau statomi atskiri konteineriai popieriui, stiklui, plastmasei, metalui rinkti. Konteineriai yra suskirstyti spalvomis pagal atskiras pakuočių rūšis, kad gyventojams nebūtų sunku juos atskirti. Tik, deja, tų konteinerių labai trūksta ir mes nemokame rūšiuoti.
Rūšiuodami atliekas: išsaugosime sveiką aplinką; sukaupsime antrinių žaliavų; sutaupysime gamtos išteklių ir energijos; sumažinsime atliekų tvarkymo išlaidas.

Atgal 0

Rašyti komentarą