Straipsniai

2013 06 12

Ar ekologijos daigelis išvys ir Lietuvos padangę? (Reda Zinkevičiūtė)

Reda Zinkevičiūtė (Varėnos raj. Merkinės Vinco Krėvės gimnazija, vadovė Asta Tarailienė)

Visais laikais pasaulyje buvo vaikomasi madų. Jos neaplenkė ir maitinimosi įpročių. Pradedant nuo ankstesnių laikų, kai mūsų seneliai graužė bulves ar burokus, nes taip darė jų kaimynai, ir baigiant milžiniškais žmonių srautais, plaukiančiais į greitojo maisto restoranus lyg žuvys neršto metu. Na, o šiandien tapo madingas ekologiškas gyvenimo būdas, kitaip tariant: valgoma tai, kas nemodifikuota, be konservantų, dar vadinamų E, ir tai, kame nekeroja nitratų karalystės. Tai tapo madinga visame pasaulyje. O kaip Lietuvoje? Ar ir mūsų šalies neaplenks ši mada?

Pavartę spalvingus žurnalų puslapius, rastumėme keletą straipsnių, kuriuose pasakojama apie ekologiškų produktų naudą mūsų sveikatai, o tuo pačiu ir motulei Žemei. Televizijos laidų, kuriose diskutuojama apie sveikus bei ekologiškus produktus taip pat nėra itin daug, bet tokios laidos juk ne meksikietiški serialai, kad jų būtų sukurta  mums ir dar mūsų anūkams. Įsijungę ekologišką gyvenimo požiūrį formuojančias laidas, mes matome linksmus ir gražius veidus, kurie su džiugesiu akyse mums čiauškia apie tai, kaip ekologiški produktai pakeitė jų gyvenimą, kaip iš paniurusių apkūnių surūgėlių jie tapo besišypsančiais, lengvais it plunksnelės, laimingais žmonėmis. Bet tokių tik vienetai.

Nepaisant tų kelių švietėjiškų laidų, lietuviai vis dar nenoriai žvelgia į ekologiją. Tai parodė mano atlikta apklausa, kurios tikslas buvo išsiaiškinti, ar lietuviai domisi ekologiškais maisto produktais, ar perka sveikesnius maisto produktus, ar jiems svarbiau kaina ir kokie veiksniai stabdo ekologiškų produktų vartojimą. Iš viso apklausoje dalyvavo 60 įvairaus amžiaus žmonių -  30 vyrų ir 30 moterų.

Tyrimas parodė, kad net  60 procentų, tai yra 39 apklaustieji, neperka ekologiškų maisto produktų. Tarp 48 nesidominčių ekologiškais produktais pateko ir visi mano apklausti vyrai. Šiai grupei priklausantys asmenys buvo įvairaus išsilavinimo, visi apklaustieji buvo arba darbuotojai, arba studentai. Pasak jų, tokį požiūrį lemia informacijos stoka. Tai suprantama. Žmonės yra labai užsiėmę, namo grįžta vėlai vakare, o dar gi reikia pasirūpinti šeima, vaikais, jiems tiesiog nelieka laiko žiūrėti laidas, kurias rodo tuo metu, kada būna pats darbų įkarštis. Todėl visuomenėje ir žioji informacijos trūkumo smegduobė.

Tarp mano apklaustųjų atsirado ir du žmonės, kurie teigia, kad ekologiški maisto produktai yra pinigų švaistymas. Nors, kad ir kaip bebūtų keista, vienas iš jų pažymėjo, kad pirktų ekologiškus maisto produktus, jeigu jų ir įprastų maisto produktų kaina būtų vienoda.  Tai reiškia, kad kai kuriems žmonėms yra per brangūs ekologiški maisto produktai. Iš tikrųjų, lyginant ekologiškus ir  įprastus produktus, kainos gali skirtis nuo keliasdešimt centų iki kelių litų. Sakytumėte, kas tie keli litai, bet, paskaičiavus, per metus susidarytų ne tokia jau ir maža pinigų suma. Tuo labiau, kad Lietuvą siaubia ekonominė krizė, tūkstančiai žmonių neturi darbo, žmonės kaip išmanydami stengiasi iš kelių litų išmaitinti savo šeimą. Tad jiems tikrai galvoje nesisuka mintys apie ekologiją.

Beje, tarp tų dviejų žmonių, atsidurčiau ir aš. Nors mano nuomonė nėra tokia kategoriška, kaip tų dviejų, tačiau manau, kad ekologiški maisto produktai gali būti gudriai paspęstos žabangos. Netikiu, kad visi produktai, kuriuos pardavėjai deklaruoja kaip ekologiškus, iš tikrųjų yra ekologiški. Juk mūsų pasaulyje yra beveik 7 milijardai, o gal jau ir daugiau, tad, kažin, ar visiems užtenka ekologiškų maisto produktų, tuo labiau, kad jų galiojimo laikas nėra neribotas, kaip konservantų prikimštų produktų. Manau, kad mūsų galimybės dar nepasiekė tokio lygio, kad visiems 7 milijardams būtų užaugintos tikrai ekologiškos be nitratų morkytės.

Na, o likę 19 apklaustųjų, tai yra visos likusios moterys, kaip paaiškėjo, beveik visos namų šeimininkės, teigia, kad domisi ekologišku gyvenimo būdu ir norėtų vartoti ekologiškus maisto produktus, bet, pasak jų, jų gyvenamojoje aplinkoje esančiose parduotuvėse nėra pakankamo ekologiškų produktų pasirinkimo, bet, jeigu toks būtų, jos mielai rinktųsi ekologiškas prekes, nes tai daug sveikiau. Šis rezultatas parodė dar vieną problemą, dėl kurios nevartojama ekologiški maisto produktai. Tai yra pasirinkimo stoka. Ne visose miestelių, o tuo labiau kaimų parduotuvėse, rasime skyrelius, kuriuose būtų išdėlioti ekologiški maisto produktai, nes pardavėjams yra per brangu atgabenti greitai gendančius produktus, jie nėra užtikrinti, kad atsiras pakankamas kiekis pirkėjų, kurie išpirks visas atvežtas ekologiškas prekes. Taip ir atsiranda užburtas ratas, kai pirkėjai neranda ekologiškų produktų, o pardavėjai mano, kad neatsiras pirkėjų, kurie pirks jų siūlomą prekę. O juk būtų daug lengviau, jeigu parduotuvių savininkai vykdytų apklausas, kuriose išsiaiškintų klientų poreikius, tada prekių pasirinkimu būtų patenkintas didesnis skaičius žmonių

Taigi, apibendrinusi gautus rezultatus, galiu teigti, kad ekologijos daigelis Lietuvoje po truputį kalasi, bet labai silpnai. Tačiau mes galime jam padėti išvysti saulės šviesą. Tereikia įsiklausyti į mūsų poreikius, stengtis suprasti, kas mūsų organizmui geriau. Na, o jeigu, kaip ir aš, nepasitikite ekologiškų maisto produktų asortimentu, tai pats metas suleisti pirštus į žemę ir užsiauginti savo daržovių, tada tikrai žinosite, kad ji yra ekologiška, tuo labiau, kad graužti savomis rankomis užaugintą morką yra daug skaniau nei pirktinę. Taigi - viskas mūsų pačių rankose.Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai