Recenzijos

2013 06 21

Žurnalistinių tyrimų konkurso „Būk pilietiškas. Vartok atsakingai“ darbų recenzija (Nerijus Budrys)

2013-06-18, Nerijus Budrys - žurnalistas, ryšių su visuomene agentūros „Promo Service" vadovas.

Kadangi žurnalistinių tyrimų konkursas „Būk pilietiškas. Vartok atsakingai" rengiamas jauniesiems žurnalistams, nenuostabu, kad daugelis jo dalyvių dar tik žengia pirmuosius žingsnius žurnalistikoje. Tikriausiai dėl to daugelis autorių savo darbuose neišpildė visų žurnalistiniam tyrimui būtinų sąlygų. Ypač krito į akis su objektyvumu gerokai prasilenkiantis didžiulis noras pakeisti pasaulį ir atkaklus siekis įtikinti skaitytojus savo idėjų teisingumu.

Kita vertus, toks jaunųjų kūrėjų entuziazmas labai džiugina ir suteikia prielaidą manyti, kad, šią energiją tinkamai nukreipus, ne vienas iš jų ateityje gali tapti puikiu žurnalistu. Juo labiau, kad dauguma autorių jau turi savitą rašymo stilių, gerai išmano vaizdo ir garso montavimo subtilybes.

Jaunieji žurnalistai daugiausia rinkosi temas apie ekologišką maistą. Tai nenuostabu, nes ši tema Lietuvos viešojoje erdvėje dar visai neseniai buvo ypač dažnai eskaluojama, ji vis dar populiari ir dabar. Tai iš esmės teisingas pasirinkimas - rašyti apie tai, kas aktualu auditorijai, tačiau vis tiek truputėlį gaila, kad daugelis autorių pasidavė šiai „madai". Norėjosi pamatyti daugiau tyrimų iš finansų srities, nes čia mūsų visuomenės situacija taip pat nėra gera ir daugeliui ne tik jaunų, bet ir vyresnių žmonių čia yra ko pasimokyti ir sužinoti.

Dauguma konkurse dalyvaujančių autorių žurnalistiniams tyrimams apklausas vykdė ir ekspertus kalbino iš savo aplinkos: klasės, mokyklos draugus, kaimynus, mokytojus. Suprantama, kad nedrąsu ir nelengva jauniesiems žurnalistams kreiptis į pripažintus ir žinomus ekspertus ar bandyti organizuoti platesnio masto apklausas, tačiau norėjosi sulaukti šiek tiek daugiau pastangų ir šioje srityje.

Iš konkursui pateiktų darbų pirmiausia norėčiau paminėti Rūtos Viskantaitės (Alytaus jaunimo centro Jaunųjų žurnalistų kursai) parengtą inerviu „D. Papklauskienė: „Vargas išmoko visko". Tai - profesionaliai atliktas darbas, atskleidžiantis tausojantį požiūrį per senųjų papročių prizmę: kalbinama paprasta moteris, kuri remiasi savo tėvų išmintimi. Atkreipiamas dėmesys, kad tai, kas dabar vadinama ekologija, planavimu ir kitais moderniais skambiais žodžiais, egzistavo ir anksčiau, tik buvo įvardijama paprasčiau: taupymu ir išmintingu naudojimu.

Šiame interviu sumaniai „užkabinamos" visos konkurso pagrindinės konkurso temos. Pateikiamos nuotraukos, jų paaiškinimai ir netgi keletas paprastų, bet efektingų pašnekovės maisto receptų.

Jei vertintume šį interviu kaip konkursui pateiktą kūrinį, pradžioje išlaikoma savotiška intriga: kalbama apie pašnekovės tėvus, jų moralines vertybes, užsiėmimus ir kitus dalykus, kurie, rodos, neturi nieko bendra su konkurso temomis.

Ir tik vėliau po truputį pradeda aiškėti, kad be moralinio nusiteikimo, pagarbos viskam, ką mums duoda gamta ir likimas, sunku bus ir taupiai bei išmintingai naudotis įvairiomis gėrybėmis bei gyvenimo suteiktomis progomis ko nors pasiekti.

Žiūrint iš pateikimo skaitytojui pusės (įsivaizduokime, kad kūrinys publikuojamas žurnale ar leidinyje), šie pavyzdžiai subtiliai ir neįkyriai byloja dabartiniam skaitytojui apie kitokį, išmintingesnį ir, nebijokime to žodžio - dvasingesnį - požiūrį materialines vertybes.

Labai, gaila, kad šis puikus darbas neatitinka vieno labai svarbaus šio konkurso kriterijaus: įžiūrėti tyrimą čia vis tik labai sunku. Bet dėl ryškaus išskirtinumo ir kokybės, lyginant su kitais konkurso darbais, jis turėtų būti tarp prizininkų.

Dar vienas labai rimtas darbas - Karolinos Slapšytės (Kauno moksleivių techninės kūrybos centras Jaunųjų žurnalistų studija) tyrimas. Autorė surinko daug naudingos informacijos iš viešai prieinamų šaltinių ir pašnekovės-ekspertės. Surinktą informaciją tinkamai naudojo ir analizavo. Karolina neatliko jokios apklausos ar žurnalistinio eksperimento, tačiau iš aukščiau minėtų šaltinių gauta informacija leido atskleisti tam tikras įstatyminės spragas dėl produktų ženklinimo. O tai jau sėkmingo žurnalistinio tyrimo požymis.

Reikia paminėti ir Indrės Kaminckaitės, Gretos Kočinaitės, Romualdo Nenorto (VDU radijas) pateiktą radijo laidą apie asmeninį studento biudžetą. Laidoje pateikiama daug naudingos informacijos iš įvairių atliktų tyrimų. Čia kalbinamas ir pašnekovas - studentas, kuris dalijasi praktine patirtimi ir iš šios informacijos čia pat daromos išvados. Nors laida pakankamai ilga (apie 40 min.) informacija išdėstyta gerai, pateikiama gana įdomiai ir klausymas neprailgsta. Kitaip tariant, vedėjos darbą galima vertinti beveik kaip tikros profesionalės.

Pauliaus Ramanausko, Simono Žilinsko, Skirmanto Diliauto ir Mantas Kulnicko (Kėdainių rajono savivaldybės Akademijos gimnazija) video reportažas apie nesuvartotą maistą - taip pat pakankamai solidus: gerai sudėliotas, yra tinkamos vaizdinės medžiagos, pateikiama daug informacijos, kuri protingai naudojama. Tai - labiausiai žurnalistinio TV tyrimo kriterijus atitinkantis vaizdo siužetas iš pateiktųjų konkursui.

Būtinai reikia paminėti ir Roko Balandžio, Lino Ramanausko, Sandros Šniraitės bei Aurelijos Vepštaitės (Kėdainių rajono savivaldybės Akademijos gimnazija) vaizdo siužetą apie atsakingą finansų tvarkymą. Video reportažas sukurtas pagal populiarios laidos „Klausimėlis" formatą. Čia visai gerai dera vietinio masto (mokyklos bendruomenės) apklausa, tinkamai parinktas ekspertas. Smagiai „žiūrisi" ir pateikiama nemažai naudingos informacijos.

Pabaigoje dar norėčiau paminėti keletą autorių, kuriems dar reikėtų pasistengti, kad galėtų būti tarp geriausių, tačiau jau dabar jų darbai išsiskiria dėl įdėto darbo arba savitumo.

Igno Iljinčiaus (Kauno Veršvų vidurinė mokykla) rašinyje pateikta nemažai informacijos, ji dėstoma sklandžiai ir įdomiai, gerai „skaitosi". Galbūt kiek per daug jaunatviško entuziazmo, bet tai nenuostabu, kai autoriui - tik 15 metų. Vis dėl to labiausiai pritrūko paties tyrimo.

Evelinos Šiaučiūnaitės ir Indrės Matulaitytės (Kauno šv. Pranciškaus mokyklos Jaunųjų žurnalistų klubas) straipsnyje pateikiami duomenys nėra patys stipriausi, tačiau darbas atliktas labai kruopščiai, pateikiamos diagramos, nuotraukos ir netgi pats straipsnis sumaketuotas. Be to, ir pati tema tikrai aktuali ir įdomi.

Nors Indrės Brinkytės ir Danielės Zubrickaitės (Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro Lyderystės būrelis) darbas su žurnalistika turi nedaug ką bendro, noriu jį paminėti vien dėl to, kad autorės pateikia daug taiklių ir mūsų visuomenei aktualių minčių, kurios atitinka konkurso temą. Manau, įgijusios daugiau žurnalistinių žinių, merginos galėtų tas geras mintis išdėstyti tinkamiau.

Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai