Naujienos

2013 12 04

Atsakingai vartosi – ramiai miegosi!

Vartotojai turi ne tik teises. Siekiant išvengti neigiamo poveikio aplinkai ir sveikatai, mes, kaip vartotojai, turime domėtis tuo, ką perkame, ir pasidalinti turimomis žiniomis su aplinkiniais. Nuo šiol tai žino ir Panevėžio Juozo Miltinio bei Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleiviai, sudalyvavę lapkričio 28 ir 29 d. vykusiuose Lietuvos vartotojų instituto mokymuose.

Moksleiviai paprastai turi daugiau laiko domėtis prekėmis, jų gamybos procesu, sudėtimi, poveikiu aplinkai ir sveikatai. Tai pirmas žingsnis tampant atsakingesniu vartotoju, bet vien to neužtenka. Būtina aktyviai dalintis sužinomais dalykais, tiek šeimoje, tiek su draugais, tiek vietinėje bendruomenėje, nes pilietiškas žmogus rūpinasi ne tik savo, bet ir kitų gerove.

Žinok, ką valgai

Mokymuose dalyvavusiems Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos moksleiviams duota užduotis paanalizuoti pieniškų dešrelių sudėtį. Nors ant pakuotės buvo užrašyta, kad tai - aukščiausios rūšies dešrelės be jokių mėsos pakaitalų, gimnazistus nustebino, kad jose buvo nemažai maisto priedų. Kitas keistas faktas - antroji pagal kiekį sudedamoji dalis pieniškose dešrelėse buvo vanduo.

Paskambinę dešrelių gamintojams pasitikslinti procentinę dešrelių sudėtį, t. y. paklausti, kiek mėsos ir kiek kitų sudedamųjų dalių yra šiose pieniškose dešrelėse, gimnazistai susilaukė atsakymo, kad tai komercinė įmonės paslaptis. Primename, kad kilus neaiškumų dėl maisto ir ne maisto produktų etiketėse esančios informacijos, galite patys nufotografuoti įtarimų sukėlusias etiketes, įkelti jas į Lietuvos vartotojų instituto svetainę adresu http://www.vartotojai.lt/etiketes bei sulaukti ekspertų komentarų ir nuomonių.

Mokymų dalyviams rekomenduota pažiūrėti dokumentinį filmą „Maisto korporacija" (angl. „Food Inc."), kuriame atskleidžiama, kaip Amerikoje saujelė didžiųjų maisto korporacijų pelnosi vartotojų sveikatos, vietinių ūkininkų, darbuotojų ir aplinkos sąskaita. Filme taip pat pasakojama, kaip pristabdę savo vartotojiškumą galėtume išvengti šiuolaikinės maisto pramonės keliamų problemų.

STOP greitiesiems kreditams

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleiviai ne tik parengė video reportažą apie greitųjų kreditų reklamas, kuriame paklausė miesto gyventojų nuomonės apie šią paslaugą, bet ir pristatė akciją „Atsisakyk greituko". Šios akcijos iniciatoriai siūlo, kad greitųjų kreditų reklama būtų prilyginta alkoholio bei tabako gaminių reklamai ir rodoma tik po 23 valandos.

Gimnazistų nuomone, greitųjų kreditų paslaugos pavojingos ne tik dėl didelių pinigų grąžinimo procentų ir ribotų grąžinimo terminų, bet ir todėl, kad skatina vartoti, t. y. įsigyti prekių ir paslaugų, kurių mums visai nereikia.

„Per šiuos mokymus sužinojau apie greito kredito pinkles (užkabina ilgam...), apie maisto produktų sudėtį ir ženklinimą, etikečių svarbą ir jų šifravimo ypatumus. Pilietiškumas ir atsakingas vartojimas susiję, nes suprasti atsakingo vartojimo esmę ir prasmę bei atsakingai vartoti yra kiekvieno pilietiško asmens pareiga", - mintimis dalinosi Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleivis Žygimantas Varnas.

Straipsnis yra Lietuvos vartotojų instituto vykdomo projekto „Pilietiškumo skatinimas per atsakingą vartojimą" dalis, kurį finansuoja Europos socialinis fondas. Daugiau informacijos http://www.vartotojai.lt/pilietiskumas
Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai