LVI naujienos

2014 05 09

Kokias problemas sprendžia sąžininga prekyba?

Ar žinote kokiomis sąlygomis dirbo ir kokį atlygį gavo žmonės, užauginę kavą, egzotinius vaisius ir kitas iš besivystančių šalių importuojamas prekes, kurias kasdien perkame? Kadangi šį šeštadienį, gegužės 10 d., daugiau nei 80 pasaulio valstybių minima Pasaulinė sąžiningos prekybos diena, Lietuvos vartotojų institutas siūlo susipažinti su 3 animaciniais filmais, kuriuose trumpai ir aiškiai pristatoma, kokias alternatyvas tradicinei išnaudotojiškai prekybai siūlo sąžiningos prekybos sistema. 
 
„Animaciniais filmais siekėme keleto tikslų. Pirmiausiai norėjome parodyti, kokios problemos egzistuoja tradicinėje tarptautinės prekybos sistemoje (per mažas atlygis už darbą ir prekes, nesaugios darbo sąlygos, vaikų išnaudojimas) ir kokius sprendimus siūlo sąžiningos prekybos judėjimas. Taip pat siekėme vartotojams padėti suprasti, kad savo kasdieniais pasirinkimais jie gali prisidėti prie teigiamų pokyčių besivystančiose pasaulio šalyse“, – sako Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė.
 
Pasaulyje egzistuoja ne viena tarptautinė organizacija, siekianti dialogu, skaidrumu ir pagarba pagrįstos prekybos partnerystės ir sąžiningesnio pajamų pasiskirstymo tarptautinėje prekyboje. Baltijos šalyse daugiausiai galima rasti FAIRTRADE ženklu pažymėtų sąžiningos prekybos produktų, kuriuos sertifikuoja „Fairtrade International“ organizacija. Būtent šiuo ženklu pažymėti produktai vaizduojami ir Lietuvos vartotojų instituto sukurtuose animaciniuose filmuose.
 
Sąžiningos prekybos principai
 
Jaunatvišką mitingą vaizduojantis animacinis filmas „Ne tik skambi frazė“ pristato pagrindinius sąžiningos prekybos sistemos principus – jokio vaikų išnaudojimo, sąžiningas atlygis gamintojams ir darbuotojams, geresnės darbo sąlygos, papildomos priemokos bendruomenės reikmėms (kelių tiesimas, mokyklų ir ligoninių statyba), aplinkos tausojimas.
 
 
Produktų įvairovė
 
Per komišką dviejų pirkėjų varžymąsi parduotuvėje, animacinis filmas „Produktai“ parodo sąžiningos prekybos produktų įvairovę. Šiandien FAIRTRADE ženklą galima rasti ant daugiau nei 30 tūkst. įvairių maisto ir ne maisto produktų, gaminamų daugiau negu 100 pasaulio valstybių.
 
 
Kilmės šalys
 
Televizijos žinių laidą imituojantis filmukas „Geros naujienos iš viso pasaulio“ iš tiesų užkrečia gera nuotaika. Pažiūrėję šį animacinį filmą sužinosite ne tik kokiose pasaulio šalyse yra auginami ir gaminami FAIRTRADE ženklu žymimi produktai, bet ir kokių gerų naujienų jūsų pasirinkimas parduotuvėje gali atnešti tų šalių gyventojams.
 
 
Apie Pasaulinę sąžininingos prekybos dieną
2002 m. pirmą kartą įvykusi Pasaulinė sąžiningos prekybos diena tradiciškai minima antrąjį gegužės mėnesio šeštadienį. Šią dieną įvairios organizacijos daugiau nei 80-tyje pasaulio šalių organizuoja renginius, kuriais siekiama informuoti vartotojus apie sąžiningos prekybos sistemą, užtikrinančią geresnę besivystančių valstybių gamintojų ir darbuotojų teisių apsaugą. Šiuo minėjimu taip pat norima paskatinti vartotojus aktyviai prisidėti prie sąžiningos prekybos sistemos palaikymo savo kasdieniais pasirinkimais.
 
Pranešimas yra Lietuvos vartotojų instituto įgyvendinamo projekto „Sąžininga prekyba: informuotumo didinimas“ dalis, kurį iš dalies finansuoja Europos Sąjunga. Plačiau: http://www.vartotojai.lt/lt/fairtrade
 
Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai

Įkelkite etiketę

Projektai

  

  

  

     

 

             ESAME NARIAI 

Apklausos

Kokiomis pardavimo skatinimo priemonėms dažniausiai naudojatės?

Balsuoti Archyvas

Nuorodos