Ar žinome kaip išsirinkti saugų šviestuvą?

2004 04 21

Valstybinė ne maisto produktų inspekcija nustato nemažai elektrotechnikos gaminių saugos pažeidimų. Tarpe jų surasime ir pažeidimų dėl šviestuvų saugos: prie minėtų gaminių nebūna instrukcijų, jie tinkamai nepaženklinti, galimi elektros smūgio pavojai.

Norint įsigyti saugų šviestuvą, reikia įvertinti jo naudojimo sąlygas ir šviestuvo techninius duomenis bei apsaugos laipsnį. Išsirinkti tinkamą šviestuvą ir suteikti visapusišką informaciją gali padėti ir pardavėjas, tačiau tik tokiu atveju kai pirkėjas pats gerai žino kokios prekės nori. Taigi, kartu išsiaiškinkime kas yra svarbiausia renkantis šviestuvą.

Įprasti ir specifinės paskirties šviestuvai

Vieni šviestuvai skirti naudoti įprastinėmis sąlygomis, pavyzdžiui – stalinės lempos, sietynai. Tokie šviestuvai turi būti apsaugoti nuo atsitiktinio kontakto su įtampingomis dalimis, tačiau neturi kitų specialių apsaugų, pavyzdžiui nuo dulkių, pašalinių daiktų ar drėgmės.

Kiti šviestuvai gali būti specifinės paskirties. Jie paprastai skirti naudoti lauko sąlygomis ar agresyvioje aplinkoje, pavyzdžiui – dirbtuvėse, baseinuose, gamyklose. Tokie šviestuvai turi papildomų specialių apsaugų.

Šviestuvų žymėjimas pagal apsaugos nuo dulkių ir drėgmės laipsnį

Vartotojas pirkdamas šviestuvą privalo įvertinti aplinką ar jam reikalingas šviestuvas su papildoma apsauga nuo smulkių daiktų ir dulkių. Smulkūs daiktai gali būti, pavyzdžiui, dirbtuvėse atskilusios medžio drožlės, kurios patekusios į šviestuvą gali sukelti gaisrą arba kitaip įtakoti normalų šviestuvo darbą.

Jeigu šviestuvas bus naudojamas esant vandens patekimo galimybei, pavyzdžiui, vonioje, prie baseinų, ar lauko sąlygomis, tokiu atveju reikia ieškoti šviestuvo apsaugoto nuo vandens.

Šviestuvai turintys apsaugą nuo smukių daiktų, dulkių bei drėgmės turi būti identifikuoti IP kodu. Šalia IP raidžių rašomas apsaugos laipsnis skaičiais.

Apsauga nuo kietų dalelių ir dulkiųApsauga nuo vandens ir drėgmės
SimbolisPirmas IP skaitmuoTrumpas aprašymas Trumpas aprašymasAntras IP skaitmuoSimbolis 
nėra2Su apsauga nuo kietų dalelių, didesnių negu 12 mmNeapsaugotas0nėra
nėra 3Su apsauga nuo kietų dalelių, didesnių negu 2,5 mmSu apsauga nuo varvančio (lašančio) vandens 1
nėra 4Su apsauga nuo kietų dalelių, didesnių negu 1,0 mmSu apsauga nuo vandens lašų, pakrypusių iki 15° 2nėra 
5Su apsauga nuo dulkiųSu apsauga nuo purškiančio vandens 3
6Hermetiškas dulkėmsSu apsauga nuo aptaškymo4
 Pavyzdžiui: žymėjimas „IP 65″ reiškia, kad šviestuvas yra hermetiškas dulkėms ir apsaugotas nuo vandens čiurkšlių.Su apsauga nuo vandens čiurkšlių 5
Su apsauga nuo stiprių vandens čiurkšlių 6nėra 
Su apsauga nuo trumpalaikio panardinimo 7
Su apsauga nuo ilgalaikio panardinimo 8

Šviestuvų tvirtinimas

Tvirtinamieji šviestuvai paprastai yra klasifikuojami pagal tai ant kokių paviršių yra tinkami montuoti ir turi specialų ženklinimą. Šviestuvai gali būti skirti tvirtinti ant normaliai degių paviršių, ant degių ir ant nedegių paviršių, todėl vartotojai turi būti ypač atidūs pirkdami šio tipo šviestuvus.

Didžiausia galima aplinkos temperatūra

Jei šviestuvas naudojamas aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje – jis turi būti pažymėtas –
ta…C. Tai reiškia, kad šviestuvo negalima naudoti esant didesnei aplinkos temperatūrai nei nurodyta. Pvz., jei šviestuvas skirtas naudoti pirtyje, jis turi būti pažymėtas didesne nei pirties temperatūra.

Sprendimas pirkti šviestuvą turi būti gerai apgalvotas

Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklėse nurodyta, kad pirkėjas gali reikalauti pakeisti prekę, dėl to, kad nepatinka jos forma, dydis, spalva, modelis ar komplektiškumas. Tačiau šviestuvams ši taisyklė negalioja. Kai šviestuvai yra tinkamos kokybės, remiantis ankščiau minėtais pagrindais, pakeisti galima tik geranoriškai susitarus su pardavėju. Todėl svarbu iškarto pagalvoti apie tai kokią įtaką interjerui/eksterjerui turės šviestuvo forma, dydis ar spalva.