Medvilnė

Problemos, kylančios medvilnės augintojams
Medvilnės gamyboje 70 pasaulio šalių dalyvauja apytiksliai 100 milijonų šeimų ūkių. Daugiausia medvilnės užaugina JAV, Kinija, Indija, Uzbekistanas ir Vakarų ir Centrinės Afrikos regionas. Medvilnė – itin svarbus darbo ir pajamų šaltinis Vakarų ir Centrinėje Afrikoje, Indijoje, Pakistane ir Centrinėje Azijoje. 
Medvilnės kaina per pastaruosius kelis dešimtmečius pasaulyje nuolat mažėjo. Per 2001–2002 m. sezoną medvilnės kainos sumažėjo iki 0,92 JAV dolerio už kilogramą – tai mažiausias kainų lygis per 30 metų. Nors dabartinė kaina šiek tiek padidėjo, medvilnės vertė vis dar sudaro tik vieną trečiąją 9-ojo dešimtmečio pradžioje buvusios kainos.  
 
 
Mažėjanti medvilnės vertė
Medvilnės vertė mažėja dėl vis didesnio sintetinio pluošto, kaip antai poliesterio ir nailono, naudojimo. Penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje medvilnė sudarė 88 proc. viso naudojamo pluošto, o šiuo metu – tik 40 proc. Papildomą spaudimą kainoms daro didelės medvilnės sektoriui skiriamos subsidijos JAV, Europos Sąjungoje (ES), Kinijoje ir kitose ją auginančiose valstybėse. Medvilnės augintojai JAV gauna apytiksliai 4,2 milijardo JAV dolerių vyriausybės subsidijas. Tai prilygsta visos medvilnės vertei. Taigi, apie tris trečdalius JAV medvilnės pasaulinėje rinkoje parduodama už dempingo kainą, kuri neretai būna mažesnė už gamybos sąnaudas. 
Medvilnės gaminimas besivystančiose šalyse reikalauja mažiau išteklių ir mažiau kainuoja. Pavyzdžiui, svarą medvilnės pagaminti Vakarų Afrikoje kainuoja tik 30 JAV dolerio centų, o JAV – 68 JAV dolerio centai. Vis dėlto dėl mažų pasaulinių medvilnės kainų daugiausia kenčia medvilnės augintojai pietuose, nes jie retai gauna subsidijas.
 
„Fairtrade“ standartai medvilnei
• „Fairtrade“ minimaliosios medvilnės kainos yra skirtingų lygių, atsižvelgiant į auginimo regioną. Minimaliosiomis kainomis visada padengiamos tvarios gamybos sąnaudos. Be to, jeigu rinkos kaina yra didesnė už „Fairtrade“ minimaliąją kainą, taikoma rinkos kaina.
• „Fairtrade“ minimaliosios ekologiškos medvilnės kainos 20 proc. didesnės negu „Fairtrade“ įprastinės minimaliosios kainos.
• Pirkėjai turi mokėti ne tik „Fairtrade“ kainą, bet ir 5 JAV dolerio centų „Fairtrade“ priemoką už vieną „Fairtrade“ medvilnės žaliavos kilogramą. Ją gamintojų organizacijos naudoja socialinėms ir ekonominėms investicijoms, pavyzdžiui, švietimui ir sveikatos priežiūros paslaugoms, perdirbimo įrangai ir paskoloms.
• Aplinkos standartais ribojamas agrochemikalų naudojimas ir skatinamas tvarumas.
• Jeigu prašoma, gamintojų organizacijoms skiriamos iki 60 proc. pirkimo kainos dydžio kredito linijos, iki eksporto.