Prieskoniai, vaistažolės

Problemos, kylančios prieskonių ir vaistažolių augintojams
Nuo pat prekybos prieskoniais ir vaistažolėmis pradžios šis sektorius palaipsniui tapo vis labiau koncentruotas. Šiuo metu pasaulio prieskonių ir vaistažolių rinkoje dominuoja dvi įmonės. „McCormick and Company Inc.“, stambiausiai šio sektoriaus įmonei, priklauso dvigubai daugiau rinkos nei jos artimiausiai konkurentei. Antrasis stambiausias pasaulinio masto veikėjas – „Tone Brothers Inc.“ – yra „Associated British Foods“ dukterinė įmonė. 
 
Svyruojančios kainos
Priešingai negu gamyboje, kur galia sutelkta kelių įmonių rankose, prieskonius ir vaistažoles paprastai augina tūkstančiai smulkių ūkininkų atokiose vietovėse. Nors prieskonius ir vaistažoles geriausiai auginti nedidelėse valdose, dėl smulkių ūkių ūkininkai tampa pažeidžiami daugelio įprastinių žemės ūkio prekybos problemų. Prieskonių ir vaistažolių paklausa ir kainos svyruoja pagal pasaulio orus, ankstesnius gamybos lygius ir vartotojų bei gamintojų nuostatas. 
Pastaraisiais metais išaugus prieskonius ir vaistažoles tiekiančių valstybių skaičiui, bendrai sumažėjo jų rinkos kaina. Dėl šių veiksnių smulkiesiems ūkininkams gali būti itin sunku deramai užsidirbti pragyvenimui. 
Šiuos sunkumus geriausiai iliustruoja juodųjų pipirų, plačiausiai pasaulyje vartojamų prieskonių, rinka. Smulkiesiems pipirų augintojams dėl didelių kainos svyravimų gresia nepatikimos pajamos. Per praėjusį dešimtmetį jie taip pat susidūrė su bendru juodųjų pipirų kainos sumažėjimu išaugus konkurencijai iš naujų regionų augintojų, ypač Vietnamo. Šiuo metu juodųjų pipirų pardavimo kaina mažesnė negu buvo 1990 metais ir nepadengia gamybos sąnaudų. 
2005 metais „Fairtrade International“ pradėjo taikyti standartus prieskoniams ir vaistažolėms, siekdama smulkiesiems ūkininkams atverti naujas rinkas. Nuo standarto sukūrimo ūkininkams, kurie augina „Fairtrade International“ sertifikuotus prieskonius ir vaistažoles, yra mokama kaina, padengianti tvarios gamybos sąnaudas, bei priemoka investicijoms į socialinius ir ekonominius projektus jų bendruomenėse.
 
Sąžiningos prekybos nauda augintojams
Prieskonių ir vaistažolių kategorija apima nemažai skirtingų produktų. Tarp FAIRTRADE ženklu žymimų prieskonių yra vanilė, pipirai, imbieras, kurkuma. FAIRTRADE vaistažolės: citrinžolė, citrininė verbena, pipirmėtė, salieras ir raudonėlis. 
 
„Fairtrade“ standartais prieskoniams ir vaistažolėms garantuojama:
• ryžių augintojai yra smulkūs šeimų ūkiai, susibūrę į jiems priklausančius arba jų demokratiškai valdomus kooperatyvus (arba asociacijas).
• augintojų kooperatyvams tiesiogiai mokama „Fairtrade“ minimalioji kaina.
• aplinkos standartais ribojamas agrochemikalų naudojimas, draudžiama naudoti genetiškai modifikuotus sodinukus ir skatinamas tvarumas.
• jeigu prašoma, kooperatyvams suteikiamas iki 60 proc. pirkimo kainos dydžio kredito linijos, kol bus nuimtas derlius.
• „Fairtrade“ priemoka yra įskaityta į pirkimo kainą ir kooperatyvų naudojama socialinėms ir ekonominėms investicijoms, pavyzdžiui, švietimui ir sveikatos priežiūros paslaugoms, perdirbimo įrangai ir paskoloms savo nariams.
• uždraustas bet kokio pobūdžio priverstinis darbas, įskaitant vaikų darbą.