Renginiai

Norint pasiekti skirtingas tikslines grupes įgyvendinant projektą buvo organizuojami įvairūs renginiai – mokymai moksleiviams; seminarai jaunimo lyderiams; dalyvavimas vasaros muzikos festivaliuose; Sąžiningos prekybos produktų mugė; akcijos prekybos centruose; tarptautinė konferencija. Renginių nuotraukas galite rasti čia.

Mokymai moksleiviams

Mokymai „Susipažinkime: Sąžininga prekyba“ yra orientuoti į vyresnio amžiaus moksleivius (15-18 metų). Mokymų tikslas – supažindinti moksleivius su Sąžiningos prekybos sistema ir paskatinti savo kasdieniais pasirinkimais mažinti skurdą besivystančiose šalyse.

Mokymų programa. Mokymuose dalyvauja apie 20 moksleivių. Iki prasidedant mokymams moksleiviai susiskirsto grupelėmis ir savarankiškai atlieka tiriamąsias užduotis. Mokykloje vykstantys mokymai susideda iš kelių dalių. Pirmiausiai moksleiviai pristato ir aptaria savo atliktas užduotis. Tada mokymų dalyviai peržiūri ir padiskutuoja apie animacinius filmus, pristatančius Sąžiningos prekybos principus, geografiją ir produktų įvairovę. Kompiuterių klasėje metu moksleiviai žaidžia edukacinį žaidimą „Statyk mokyklą Kenijoje su FAIRTRADE!”. Galiausiai mokymų dalyviai kuria idėjas, kaip pritaikyti įgytas žinias ir populiarinti Sąžiningą prekybą savo mokykloje ir bendruomenėje. Mokymai apibendrinami žaidžiant Sąžiningos prekybos BINGO.

Sąžiningos prekybos paviljonas

Sąžiningos prekybos paviljono tikslas – per edukacinius žaidimus ir degustacijas supažindinti populiarių vasaros muzikos festivalių dalyvius su Sąžiningos prekybos judėjimo pagrindiniais principais, geografija ir produktų įvairove, didinti Sąžiningos prekybos ženklų žinomumą ir paskatinti vartotojus rinktis šiuos produktus.
 
Paviljono lankytojams siūlomos veiklos:
 • Saldumynų ir kavos degustacija
 • Afrikietiškų būgnų koncertas
 • Fotosesija
 • Sąžiningos prekybos BINGO
 • Akcija „Asmenukė su FAIRTRADE“
 • Kūrybinės užduotys
 • Įvairios kitos pramogos ir atrakcijos

Sąžiningos prekybos paviljonas jau apsilankė šiuose muzikos festivaliuose:

 • Varom!, 2014 m. liepos 11-13 d., Dainų slėnis, Varėna
 • Velnio akmuo, 2014 m. liepos 18-20 d., Dainuvos slėnis, Anykščiai 
 • Galapagai, 2015 m. liepos 24-25 d., Zaraso sala, Zarasai
 • Granatos LIVE, 2015 m. liepos 31-rugpjūčio 2 d., Rumšiškės
 • Purpurinis vakaras, 2015 m. rugpjūčio 14-15 d., Anykščiai
Sąžiningos prekybos paviljono lankytojams buvo duotos kūrybinės užduotys (esė ir rimuotų ketureilių kūrimas), per kurias jie galėjo išreikšti savo požiūrį į Sąžiningos prekybos judėjimą ir pagrindinius jo principus. Siūlome susipažinti su paviljono lankytojų kūrybos ištraukomis.

***

Pirkdamas bet ką žinai, kad daug ko nežinai. Nei kaip su darbuotojais elgtasi, ar jie tikrai dirbo savo noru? Mes, vakariečiai, tiesiog vartojam. „Fair Trade” reiškia ne tik sąžiningą prekybą. Svarbiausia – tai reiškia sąžiningus mainus. Žmogus žmogui. Ne „žmogus-mašina” vartotojiškam pirkėjui. Kilkim į kitą žmogiškumo lygį su Sąžininga prekyba!

***
Tu sakei „Sąžininga prekyba toli nuo visų”,
Bet šviesus ryto sapnas kartojo – tai tu
Sąmoningas keleivis į prekybos tinklus
Atsivedęs vertybėm pramintus takus.

***

Sąžiningos prekybos paviljono lankytojams buvo duotos kūrybinės užduotys (esė ir rimuotų ketureilių kūrimas), per kurias jie galėjo išreikšti savo požiūrį į Sąžiningos prekybos judėjimą ir pagrindinius jo principus. Siūlome susipažinti su paviljono lankytojų kūrybos ištraukomis.

***

Sąžininga prekyba turi labai kilnias idėjas. Tai sąžininga kaina, vergovės naikinimas, saugios darbo sąlygos, aplinkos apsauga bei papildomos priemokos. Kas ir galėtų pamanyti, kad visa tai jau egzistuoja? Be to, Sąžininga prekyba nėra tik kažkokios šalies idėja, ji egzistuoja daugelyje besivystančių pasaulio šalių. Visgi tai, mano nuomone, nėra svarbiausia. Geriausia Sąžiningos prekybos savybė – plintantis pasitikėjimas. Šis judėjimas padeda kurti mūsų žemės bendruomenę. Aš tikiuosi, kad Sąžininga prekyba pasieks kiekvieną kraštą ir kad vieną dieną aš, pirkdamas bet kokią prekę, žinosiu, kad viskas buvo atlikta sąžiningai ir neišnaudojant žmonių.

***

Sąžininga prekyba yra gražu,
Nes vyksta be apgaulių.
Sąžininga prekyba yra gerai,
Nes tu puikiai viską žinai.

***

Kaip savanoriška ir valdžios nekontroliuojama organizacija Fair Trade veikia pakankamai efektyviai. Didžiausią pokytį daro jautriose šalyse, tokiose kaip Kolumbija, Etiopija. Remdama ir skatindama ūkinikavimą, leidžia mėgautis tikrai geresnės kokybės produktais. O tokiose šalyse kaip Kolumbija mažina narkotinių medžiagų ūkių populiarumą. Vartok ir tu šiuo ženklu pažymėtus produktus. Gal ir tu padėsi! 

***

Keisti pasaulį – sunki užduotis!
Sąžininga prekyba – tai išeitis.
Geresnis pasaulis –
Šviesi ateitis.

***

Einame medžiot FAIRTRADE!
Sąžininga prekyba – tai great!
Kava, šokoladas ir bananai,
Mes esame FAIRTRADE fanai!

Žemiau pateikiamos nuotraukos iš festivalių.

Animacinių filmų peržiūros

Peržiūrų tikslas: pristatant animacinius filmus, supažindinti peržiūrų dalyvius su Sąžiningos prekybos pagrindiniais principais ir paskatinti rinktis FAIRTRADE produktus.

Koncepcija: surinkus 8-10 žmonių grupei, trumpai pristatomi ir peržiūrimi 3 animaciniai filmai apie Sąžiningą prekybą. Pasibaigus peržiūrai susirinkusieji kviečiami sužaisti Sąžiningos prekybos BINGO žaidimą, siekiant įtvirtinti naujai įgytas žinias.

Lietuvos vartotojų instituto organizuotos animacinių filmų apie Sąžiningą prekybą peržiūros vyko 2014 m. spalio 29 ir spalio 30 d. Peržiūrų dalyviai galėjo ne tik susipažinti su Sąžininga prekyba, bet taip pat nemokamai pasivaišinti FAIRTRADE šokoladu bei laimėti atminimo dovanėlių.

Sąžiningos prekybos stendas BAF mugėje

2014 m. lapkričio 6-8 d. vykusios Baltijos maisto ir gėrimų mugės BAF lankytojams pristatytas Sąžiningos prekybos judėjimas.

Sąžiningos prekybos stende apsilankę žmonės galėjo susipažinti su įvairiais Sąžiningos prekybos sertifikavimo ženklais, apžiūrėti Lietuvoje parduodamų Sąžiningos prekybos produktų pavyzdžius, padegustuoti FAIRTRADE sertifikuotos kavos ir saldumynų, laimėti atminimo dovanėlių.

Akcijos prekybos centruose

Sąžiningos prekybos akcijų prekybos centre metu žmonės buvo skatinami ieškoti Sąžiningos prekybos produktų ir sužinoti, kaip savo kasdieniais pasirinkimais gali keisti žmonių gyvenimus besivystančiose šalyse.

Akcijų dalyviai taip pat galėjo nemokamai pasivaišinti FAIRTRADE šokoladu bei laimėti atminimo dovanėlių – drobinių maišelių ir marškinėlių iš FAIRTRADE medvilnės.

Akcijos vyko 2014 m. lapkričio 20-21 d., Prekybos ir laisvalaikio centre Panorama, Saltoniškių g. 9, Vilnius

2015 m. gruodžio 13-14 d., Prekybos ir pramogų centre Akropolis, Ozo g. 25, Vilnius

Kūrybinės dirbtuvės

Lietuvos vartotojų institutas 2015 m. spalio 2 d. ir 2016 m. sausio 30 d. pakvietė jaunimo organizacijų atstovus į Socialinės kampanijos „Rinkis Fair Trade – keisk pasaulį” kūrybines dirbtuves, kurių metu dalyvius supažindino su Sąžiningos prekybos sistema ir pasiūlė drauge kurti idėjas, skatinančias visuomenę susimąstyti apie alternatyvas tradicinei prekybai.
 
Siekiant užtikrinti aukštą kūrybinių dirbtuvių kokybę ir jų naudą dalyviams, pakviesta aukštos kvalifikacijos lektorių komanda, kuri ne tik dalinosi teorinėmis žiniomis, bet ir konsultavo praktinių užduočių metu.
 

Tarptautinė konferencija

Konferencija „Sąžininga prekyba: požiūriai, faktai ir realybė” vyko  2016 m. sausio 29 d. Vilniuje. 

Nors daugumoje pažengusių ES šalių sąžininigos prekybos judėjimas yra pakankamai aktyvus – jį palaiko vieni didžiausių rinkos lyderių (pvz. Nestle, Paulig), prie iniciatyvos jungiasi ir miestų savivaldybės (pvz. Londonas (JK), Malmo (ŠVE)), valstybinės organizacijos bei NVO – tačiau sąžiningos prekybos sąvoka Lietuvoje vis dar yra pakankamai nauja. Konferencijos tikslas supažindinti jos dalyvius su sąžiningos prekybos sistema, jos pliusais bei minusais, parodyti kokios galimybės atsiveria verslo, valstybiniam sektoriams bei NVO prisijungus prie sąžininigos prekybos judėjimo.