Sąžiningos prekybos ženklų įvairovė

2015 03 02

Pastaruoju metu vartotojai vis daugiau sužino apie įvairias ekologinio ženklinimo sistemas. Ekologiniai ženklai užtikrina, kad buvo laikomasi tam tikrų principų produkto gamybos ir platinimo metu, t.y. produktas buvo pagamintas ekologiškai, nenaudojant cheminių medžiagų ar nenaikinant natūralių buveinių. 
 
Panašaus tipo ženklinimo sistemos, vadinamos Sąžiningos prekybos ženklais, yra orientuotos ne tik į aplinkos, bet ir socialinius bei ekonominius aspektus visoje produkto tiekimo grandinėje. Šios sistemos (ženklai) remiasi visa eile principų, kuriuos turi atitikti įmonė, norinti naudoti kurį nors Sąžiningos prekybos ženklą: 
• gamintojas gauna teisingą kainą už savo produktą;
• gamybos procesas ir tiekimo grandinės pasižymi demokratija, socialine lygybe ir visišku vaikų darbo draudimu;
• ekonominis gamintojų organizacijų vystymasis skatinamas taip, kad gamintojai ne tik gauna teisingą apmokėjimą už savo produktą, bet taip pat turi galimybę pagerinti savo šeimos ir bendruomenės gyvenimo sąlygas;
• gamybos procesas turi būti nepavojingas aplinkai – sumažintas chemikalų naudojimas, tinkamas atliekų tvarkymas, dirvožemio derlingumo išsaugojimas, subalansuotai valdomi vandens ištekliai, draudžiami GMO. 
 
Šie principai yra bendri visoms Sąžiningą prekybą sertifikuojančioms organizacijoms, nors būdai ir metodai, kaip šie principai pasiekiami, ir gali skirtis. Be to, didžioji dalis organizacijų orientuojasi ir į skirtingus sertifikuojamus produktus ar kilmės šalis. Populiariausios Sąžiningos prekybos sertifikavimo organizacijos ir jų ženklai, kurie dedami ant sertifikuotų produktų, pateikti žemiau. 
 
Fairtrade International yra plačiausiai Europoje pripažinta Sąžiningos prekybos organizacija. Ši organizacija sertifikuota įvairius produktus, tačiau atitinkamų produktų ingredientai yra užauginami tik besivystančiose šalyse. 
Daugiausiai parduodama sertifikuotos kavos, bananų, kakavos, arbatos ir cukraus, tačiau Fairtrade International sertifikuoja ir medvilnę, rankų darbo gaminius, juvelyrinius dirbinius (aukso ir sidabro), taip pat gėles. Fairtrade International nustato minimalią kainą, kurią gamintojas (augintojas) turi gauti už savo produktą, bei papildomą priemoką. 
Lietuvoje šiuo ženklu paženklintų produktų (kavos, cukraus) galima įsigyti ir įprastuose prekybos centruose. 
Daugiau apie Fairtrade International galima rasti čia.
 
„UTZ Certified“ organizacija buvo įsteigta 2003 m. Ji išskirtinai orientuojasi tik į kavos, šokolado, arbatos ir rooibos arbatos sertifikavimą. 
Tai stiprus Fairtrade International konkurentas kavos ir kakavos rinkose. Priešingai nei Fairtrade International, UTZ Certified nenustato konkrečios minimalios kainos ar sąžiningos prekybos priemokos. Dėl pastarųjų susitaria augintojas ir UTZ sistemos gamintojas. 
Šios sistemos sertifikuotų prekių dažniausiai galima įsigyti specializuotose parduotuvėse. Daugiau galima sužinoti https://www.rainforest-alliance.org/utz/.
 
  
 
„Hand in Hand“ yra privati sertifikavimo sistema, sertifikuojanti tik vokiečių Rapunzel kompanijos produktus. Ši sistema apima ir ekologinio ūkininkavimo, ir Sąžiningos prekybos principus. 
Rapunzel šiuo metu dirba su maždaug 20-čia partnerių „Hand In Hand“ sistemoje. Kasmet Rapunzel ir partneriai susitaria dėl minimalios kainos. Partneriai taip pat gauna papildomą priemoką, kuri turi būti investuota į ūkininkų ir darbininkų ekologinę ar socialinę pažangą.
  
„Fair for Life“ taiko tuos pačius standartus, kaip ir Fairtrade International, tačiau „Fair for Life“ sertifikatas gali būti suteikiamas nepriklausomai nuo šalies geografijos, BVP, ar produkto rūšies. Kitaip tariant – „Fair for Life“ sertifikatas gali būti skiriamas bet kuriam produktui bet kurioje šalyje tol, kol bus laikomasi socialinių-ekonominių ir aplinkosaugos standartų. 
Sistema nenustato bendrų minimalių kainų, jos yra apskaičiuojamos kiekvienoje situacijoje  atskirai, atsižvelgiant į faktines gamybos išlaidas. „Fair for Life“ pripažįsta kitus sertifikavimo ženklus kaip lygiaverčius savo sistemoje ir tiekimo grandinėje. 
 
 
„Pasaulio Sąžiningos prekybos organizacija“ (WFTO) yra įvairių Sąžiningos prekybos organizacijų sąjunga, kuri turi savo garantijų sistemą. Sąjunga jungia įvairius maisto produktų augintojus, gamintojus, perdirbėjus, platintojus, importuotojus, eksportuotojus, didmenininkus ir kitas įmones, kurios laikosi Sąžiningos prekybos principų visose savo veiklose. WFTO oficialiai pripažįsta kitas sertifikavimo sistemas lygiavertėmis. Organizacijos, kurios yra registruotos WFTO, dirba įvairiose srityse ir gamina įvairius produktus: maisto, kosmetikos, drabužių ir t.t.
 
 
„Fairwear Foundation“ specializuojasi drabužių ir tekstilės sertifikavime. Sertifikatas gali būti suteiktas bet kokio dydžio gamintojui, platintojui ar perdirbėjui.
Fairwear laikosi savo standartų, atitinkančių Sąžiningos prekybos principus: jokio priverstinio darbo, vaikų neišnaudojimas, sąžiningas atlygis, saugios ir sveikos darbo sąlygos ir t.t. 
Daugiau informacijos galima rasti Fairwear tinklalapyje.
 
 
„Fairphone“ pradėjo veikti kaip bendra trijų nevyriausybinių organizacijų (NVO) iniciatyva. Jų tikslas buvo informuoti visuomenę apie medžiagų, naudojamų elektronikoje, gavybą ir gamybą – kas dažnai susiję su įvairiais ekonominiais, socialiniais ir politiniais konfliktais. 
Šiuo metu Fairphone veikia kaip socialinė įmonė, kuri gamina išmanųjį telefoną – Fairphone. Fairphone gaminamas tokiu būdu, kuris palaiko vietos ekonomiką, orientuojasi į darnaus produkto dizaino gerinimą (ilgesnis gyvavimo ciklas, pakartotinis naudojimas ir perdirbimas); taip pat tinkamą apmokėjimą darbuotojams ir geresnes jų darbo sąlygas.
Daugiau skaitykite Fairphone tinklalapyje.
 
 
„Fair Trade Tourism“ iniciatyva orientuota tik į Sąžiningo turizmo praktiką. Šiuo metu ši iniciatyva veikia tik Pietų Afrikoje ir lėtai plečiasi. Veiklos principai yra panašūs kaip ir kitų Sąžiningos prekybos organizacijų – visiems darbuotojams turi būti atitinkamai sumokėta, jų nuomonės turi būti paisoma, paslaugos turi būti patikimos, darnios ir skaidrios.
Daugiau skaitykite Fair Trade Travel tinklalapyje.