
Tapatybės vagystės vyksta tik JAV. Ar tikrai?
Ne kartą esame girdėję, kaip tuo pačiu metu žmogus gali apsipirkti keliose valstybėse vienu metu. Ar tai įmanoma? Pasirodo, taip. Tik apsiperka ne jūs vienas, o trys žmonės iš karto. Jau seniai žinoma, kad tapatybės vagišiai, bent trumpam gavę kortelę, lengvai nuskaito nuo banko kortelės magnetinės juostelės duomenis, įskaitant PIN kodą. Pasitaiko, kad kortelės slaptažodžius apgaule išvilioja internetiniai nusikaltėliai. Siekdamos kovoti su šia problema šalys imasi įvairių iniciatyvų.
Pavyzdžiui, Liuksemburge debetinės kortelės su magnetine juostele dar 2012 m. išnyko iš tūkstančių Liuksemburgo gyventojų kišenių, nes šalies valdžios atstovai manė, jog šios kortelės „itin pažeidžiamos“. Populiarios debetinės kortelės buvo pakeistos EMV standarto kortelėmis, vadinamosiomis V PAY, kurios suteikė galimybę sumažinti tapatybės vagysčių, klastojimo riziką, mat luste naudojama PIN technologija EMV kur kas saugesnė nei magnetinės juostelės technologija. Be to, tokios lustinės kortelės, galės būti saugiai naudojamos ir kituose pasaulio kraštuose.
Ne paslaptis, kad tapatybės vagysčių skaičius Jungtinėse Amerikos Valstijose yra įspūdingas. 2014 m. Jungtinių Amerikos Valstijų Teisingumo departamento atlikto tyrimo duomenimis, vidutiniškai tapatybės sukčiavimo aukomis kasmet tampa daugiau nei 11 mln. JAV gyventojų. 2014 m. spalio 17 d. Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas B. Obama paskelbė, kad nuo 2015 m. Valstijose bus įdiegta lusto ir PIN sistema, dar vadinama ,,Pirk saugiai“. Kreditinės kortelės ir jų skaitytuvai privalės turėti lustą ir PIN kodą. Prezidento B. Obamos įsakymas skirtas apsaugoti vartotojus nuo tapatybės vagysčių, t. y. stiprinamos saugumo priemonės kredito kortelėms ir terminalams, kuriuose jos aptarnaujamos.
Ši ,,Pirk saugiai“ federalinė iniciatyva skatins mažmenininkus ir bankus vis dažniau naudoti „lusto ir PIN“ technologiją, o ne ant daugumos kredito kortelių esančias magnetines juosteles, kurios nėra apsaugotos nuo tapatybės vagysčių. Šis žingsnis buvo paskatintas masinių tapatybės vagysčių mažmeninės prekybos tinkle visoje šalyje. Prezidentas B. Obama taip pat nurodė teisėsaugos institucijoms labiau dalintis informacija apie tapatybės vagystes su privačiu sektoriumi. Federalinė prekybos komisija bendradarbiaus su kredito biurais, kurie padės aukoms kuo greičiau atgauti savo tapatybę po vagystės.
Lietuvoje šie procesai taip pat nesvetimi. Lietuvos bankas patvirtino naujus saugumo reikalavimus mokėjimams internete. Didžiausi pokyčiai nuo 2015 m. lapkričio laukia tų banko klientų (o jų apie kelis šimtus tūkstančių), kurie vis dar naudoja bankų kodų korteles – jų gali nebelikti. Kodų kortelės nebetenkina daugelio naujų reikalavimų: jų informacija gali būti panaudojama ne vieną kartą, ją lengvą nukopijuoti ir jos bene mažiausiai apsaugotos nuo tapatybės ir kitokių vagysčių internetu.
Vis labiau plintant mokėjimams elektroninėje erdvėje, centrinis bankas patvirtino naujus saugumo reikalavimus, siūlydamas bankams užtikrinti saugesnį kliento tapatybės nustatymą. Slaptažodžių generatorius gali būti viena alternatyvų dabar itin populiarioms kodų kortelėms. Jungiantis prie svetainės slaptažodžių generatorius kiekvieną kartą sukuria naują slaptažodį. Be to, jis apsaugotas PIN kodu, kurį žino tik generatoriaus savininkas. Kaip alternatyva gali būti naudojamas mobilusis parašas arba asmens tapatybės kortelė, tačiau tam reikia ir specialaus skaitytuvo.
Kokios priemonės bebūtų, jei jos nukreiptos į didesnį duomenų saugumą, jos visuomet bus geros. Kalbant apie tapatybės vagysčių, vykdomų pasitelkiant technologijas, prevenciją, svarbūs yra ne tik vartotojo veiksmai, bet ir prieigos prie asmens duomenų apsunkinimas.