Aprangos ženklinimo sistemos

2015 05 25

Mada visada siejosi su saviraiška. Tačiau dabar susiduriame su nauju reiškiniu – stiliaus globalizacija, kuri vyksta per gamintojų vardus ir ženklus. Dauguma drabužių, kuriuos mes dėvim atkeliauja iš Kinijos, Turkijos, Indijos, Bangladešo ir Tuniso – šalių, kuriose darbo sąnaudos yra mažos, o darbuotojai turi mažiau teisių. Aprangos pramonė apskritai yra žinoma dėl savo netinkamo elgesio su darbuotojais, kurių daugelis yra iš labiausiai pažeidžiamų socialinių grupių, dažniausiai moterys ir vaikai. Visas aprangos produkcijos ciklas taip pat generuoja didelę žalą aplinkai. Pavyzdžiui, medvilnė, kuri yra populiariausias pluoštas, daugiausia auginama kaip monokultūra ir reikalauja labai daug pesticidų. Nors medvilnės laukai užima tik 2,5 proc. pasaulio žemės ūkio paskirties žemės, medvilnės auginimas reikalauja 16 proc. visų pasaulio insekticidų – daugiau nei bet kuri kita pasėlių rūšis pasaulyje. 
Todėl auga poreikis aprangos pramonei pasikeisti. Ne tik eilė mažesnių etikos principais besivadovaujančių drabužių įmonių, bet ir dideli prekių ženklai siekia gaminti, suteikdami geras sąlygas savo darbuotojams ir darydami minimalų poveikį aplinkai. Bent jie taip sako. Apžvelgsime kai kurias populiariausias drabužių ženklinimo sistemas, sutinkamos ir mūsų šalyse, kurios vertina atskirų drabužių gamybos proceso dalių aplinkos ir socialinius-ekonominius aspektus. 
Be to, jūs visada galite pasirinkti ir atsisakyti pasaulinio mados prekės ženklo bei sukurti savo stilių pasirinkdami dėvėtų drabužių parduotuves arba apsikeisdami drabužiais su draugais. Taip pat galite kūrybiškai su adata ir siūlu arba siuvimo mašina pristaikyti sau drabužius ar susikurti ir pasisiųti sau drabužius individualiai.

FLO Fairtrade (Sąžiningos prekybos ženklinimo organizacija) yra plačiausiai pripažinta sąžiningos prekybos sertifikavimo organizacija Europoje.

Sąžiningos prekybos medvilnės standartai reikalauja, kad ūkininkai būtų demokratiškai ir skaidriai organizuoti į kooperatyvus; kad jie gautų nustatytą Fairtrade minimalią kainą ir plėtros priemoką, kuri gali būti naudojama kooperatyvų socialinėms ir ekonominėms investicijoms; kad jie kuo mažiau naudotų cheminių medžiagų; kad būtų laikomasi žmogaus teisių ir darbo saugos reikalavimų.

Pagal Sąžiningos prekybos standartus vaikų darbas yra draudžiamas. FLO Fairtrade socialiniai standartai taikomi tik pirminės produkcijos gamintojams – medvilnės augintojams. Įmonės, kurios apdirba medvilnę turi „rodyti pastangas“, kad laikosi Tarptautinės darbo organizacijos konvencijų ir teikti ataskaitas apie pažangą kas dvejus metus FLO Fairtrade.

Global organic textile standart (GOTS) – pasaulyje pripažintas organinės tekstilės sertifikatas. Sertifikavimas apima visą gamybos grandinę.

Standartas įtraukia visą eilę aplinkosaugos kriterijų, įskaitant ir uždraudimą nurodytų toksinių medžiagų, reikalavimus pakavimo medžiagoms, vandens valymui ir kita. Ūkininkai turi būti sertifikuoti pagal tarptautiniu mastu pripažintą standartą, o tekstilės perdirbėjai ir kiti gamintojai nuo derliaus nuėmimo iki drabužio gamybos reguliariai tikrinami, ar atitinka minimalius socialinius Tarptautinės darbo organizacijos ir aplinkos apsaugos kriterijus.

Standartas numato dvi ženklinimo galimybes: „ekologiškas su 95+% sertifikuotų ekologiškų pluoštų“ ir „pagaminta su X% ekologiškų medžiagų“. Lietuvoje šiuo standartu sertifikuotus gaminius gamina Utenos trikotažas, Almaks Lt, Iwitex, Lintella Lt, LTP Company Ltd., Omniteksas.

FAIR WEAR fondas (FWF) yra orientuotas į gamyklos darbuotojų gyvenimo kokybę.

Organizacija tikrina sąlygas gamyklose gamybos šalyse ir prižiūri, kaip prekių ženklų atstovai bendrauja su gamyklomis. Darbo standartai apima laisvę pasirinkti darbą, netoleruoja diskriminacijos, draudžia vaikų darbą, skatina laisvę jungtis į asociacijas ir kolektyvines derybas, oraus atlygio mokėjimą, jokių priverstinių viršvalandžių, saugias ir sveikas darbo sąlygas ir oficialias darbo sutartis. Darbuotojai patys gali skųstis tiesiogiai Fair Wear fondui, kuris viešai praneša apie atitinkamo prekės ženklo veiklą, pažangą gamyklose ir darbuotojų skundus. Vartotojas gali patikrinti prekės darnumą www.fairwear.org ir susikurti ženklų, kurių produkcijos galima įsigyti šalyje, sąrašą. Lietuvoje galima rasti šiuos ženklus, kurie yra patikrinami FWF: Continental Collection, Suit Supply, Takko fashion.

Europos Sąjungos ekologinio ženklo standartas tekstilei teigia, kad produktas su šiuo ženklu buvo gaminamas naudojant ribotą chemikalų kiekį ir mažiau vandens, taip pat mažiau buvo teršiamas oras, o tekstilės gaminiai yra labiau atsparūs plovimui, traukimuisi plovimo ir džiovinimo metu bei blukimui. Ženklas gali būti skiriamas visai tekstilei: drabužiams ir aksesuarams, interjero tekstilei ir pluoštams, verpalams ir audiniams.

Tarptautinė Oeko-TEX ® asociacija susideda iš 15 tekstilės tyrimų ir bandymų institutų Europoje ir Japonijoje. Standartu siekiama užtikrinti, kad cheminės medžiagos, naudojamos visame įvairių tekstilės gaminių gamybos procese nėra kenksmingos ar pavojingos žmonių sveikatai. Žmogaus sveikatos ir ekologiniai reikalavimai yra pagrįsti numatomu tekstilės naudojimu – kuo labiau tekstilės gaminys liečiasi su oda, tuo griežtesnes ribines vertes turi atitikti.

Better Cotton Initiative (Geresnės tekstilės iniciatyva) yra sertifikavimo sistēma, panaši į „Fairtrade“, – organizacija, sudaryta iš įvairių suinteresuotųjų subjektų – nevyriausybinių organizacijų kaip WWF (World Wide Fund for Nature, anksčiau – World wildlife foundation) ir didelių kompanijų kaip H&M, Nike ir IKEA. Daugiau nei 1 mln. ūkininkai šiuo metu dalyvauja iniciatyvoje. Sertifikavimas labiausiai orientuojasi į aplinkosauginius medvilnės auginimo aspektus, tačiau kreipia dėmesį ir į darbo sąlygas ir žmogaus teises. Taip pat atliekamas auditas visoje tiekimo grandinėje, tačiau nėra nustatytos minimalios kainos.