Kaip atpažinti?

FAIRTRADE ženklas – tai galimybė pirkti produktus solidarizuojantis su jų gamintojais. Pirkdami FAIRTRADE ženklu pažymėtus produktus, vartotojai padeda gamintojams, kurie sunkiai dirba siekdami geresnio gyvenimo.
 
FAIRTRADE ženklas pradėtas naudoti 2002 metais. Dabar tai plačiausiai pripažįstamas socialinio pokyčių ir tvarios plėtros ženklas pasaulyje. Jis priklauso tarptautinei organizacijai „Fairtrade International“ (FLO), kuri savo narių vardu išduoda licencijas ir vykdo jo apsaugą. Šiandien FAIRTRADE ženklą galima rasti ant 30 tūkstančių įvairių maisto ir ne maisto produktų, gaminamų daugiau negu 100 pasaulio valstybių.
 
 
Kas pavaizduota FAIRTRADE ženkle?
 
FAIRTRADE ženkle pavaizduotas žmogus pakelta ranka. Mėlynas dangus simbolizuoja galimybes, o žalia spalva – augimą. Taip simboliškai išreiškiamas gamintojų optimizmas ir neatsiejamas ryšys tarp kasdienio besivystančių šalių gyventojų ryžto bei vartotojų pasirinkimo visame pasaulyje. 
 
Kaip išduodamas FAIRTRADE ženklas?
 
Vartotojai gali būti tikri, kad tarptautiniu FAIRTRADE ženklu žymimi tik tie produktai, kuriuos tiekia „Fairtrade International“ sertifikuoti gamintojai ir kad prekybininkai vykdo savo įsipareigojimus pagal „Fairtrade“ standartus.
 
Siekiant užtikrinti, kad būtų laikomasi aukštų „Fairtrade“ standartų, gamintojai ir prekybininkai yra tikrinami nepriklausomos organizacijos FLO-CERT, kuri teikia sertifikavimo paslaugas daugiau negu 70 valstybių.
 
 
 
FLO-CERT auditoriai – tai aukštos kvalifikacijos specialistai, dažniausiai gyvenantys tose valstybėse ir regionuose, kuriuose dirba, gerai susipažinę su vietos kultūra, teisės sistema ir mokantys atitinkamą kalbą.
 
Jokia gamintojų organizacija nesertifikuojama, jeigu nėra atliktas pirminis patikrinimas vietoje. „Fairtrade“ auditas gali trukti nuo keturių dienų mažose gamintojų organizacijose iki šešių ar septynių savaičių stambiausiuose kooperatyvuose.
 
Tapus „Fairtrade“ sertifikuotu gamintoju, kiekvienais metais atliekamas pakartotinis gamintojo patikrinimas vietoje. Tam tikromis aplinkybėmis, jeigu gamintojų organizacijų atitiktis reikalavimams daugelį metų yra nepriekaištinga, jos gali būti tikrinamos kas tris metus.