Ryžiai

Problemos, kylančios ryžių augintojams
Ryžiai – plačiausiai pasaulyje vartojamas maistas: kiekvienais metais užauginama ir suvartojama 397 milijonai tonų ryžių. Nuo 1970-ųjų išauginamų ryžių kiekiai nuolat didėjo. Daugelis besivystančių valstybių, kaip antai Indija, kurioms kažkada ryžių trūkdavo, dabar yra pajėgios patenkinti savo poreikius, o perteklinius kiekius net eksportuoti. Daugiau nei milijardas žmonių – daugiausia smulkieji ūkininkai iš besivystančių valstybių – pragyvenimui užsidirba daugiausiai iš ryžių auginimo arba vien tik iš ryžių auginimo.
Kad užtikrintų pakankamą ryžių kiekį šalies vidaus rinkai, dauguma valstybių eksporto firmoms nustatyto teisinius apribojimus. Tačiau daugelis ryžius auginančių šalių ir toliau susiduria su bado problemomis, net ir tos, kur ryžių užauginama daug daugiau negu būtina šalies vidaus paklausai patenkinti.
Smulkūs ūkininkai neretai būna priversti parduoti ne tik ryžių perteklių, bet ir didžiąją dalį derliaus už kainas, mažesnes negu auginimo sąnaudos. Tik labai retais atvejais jie turi galimybių laikyti ką tik nuimtą ryžių derlių, kol gali užsitikrinti geriausią kainą.
Subsidijuojami ryžiai dempingo kaina parduodami tarptautinėse rinkose
Be to, daugelyje regionų tampa vis sunkiau, jeigu ne visiškai neįmanoma, šalyje užaugintus ryžius parduoti sąžiningomis kainomis. Dėl prekybos liberalizavimo politikos subsidijuojami ryžiai iš itin aukšto produktyvumo valstybių, kaip antai JAV ir Japonijos, užsienio rinkose parduodami už auginimo sąnaudas mažesnėmis dempingo kainomis.
Be to, nuolat didėja sėklų ir žemės ūkyje naudojamų cheminių medžiagų kaina. Kad jų įsigytų, ūkininkams dažnai tenka imti paskolas, o įsiskolinę nedaugelis sugeba kada nors išsilaisvinti iš užburto skolų rato. Galiausiai ūkininkams tenka parduoti jiems priklausančius nedidelius žemės plotus.
„Fairtrade“ standartai ryžiams
• Ryžių augintojai – smulkūs šeimų ūkiai, susibūrę į jiems priklausančius arba jų demokratiškai valdomus kooperatyvus (arba asociacijas).
• Augintojų kooperatyvams tiesiogiai mokama „Fairtrade“ minimalioji kaina.
• Aplinkos standartais ribojamas agrochemikalų naudojimas, draudžiama naudoti genetiškai modifikuotus sodinukus ir skatinamas tvarumas.
• Jeigu prašoma, kooperatyvams suteikiamos iki 50 proc. pirkimo kainos dydžio kredito linijos, kol bus nuimtas derlius.
• „Fairtrade“ priemoka mokama papildomai prie pirkimo kainos. Ją kooperatyvai naudoja socialinėms ir ekonominėms investicijos, pavyzdžiui, švietimui, sveikatos priežiūros paslaugoms, perdirbimo įrangai ir paskoloms savo nariams.
• Priverstinis ir vaikų darbas uždraustas.
