LVI naujienos

2005 06 08

Nuostatos dėl galimybių kompensuoti gydymosi išlaidas užsienyje turėtų būti nedelsiant keičiamos

Lietuvos vartotojų institutas ir advokato D.Bogdanovo kontora išanalizavę paskutiniųjų metų Europos Teisingumo teismo bylas teigia, kad Sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl pacientų konsultavimosi ir gydymosi išlaidų, patirtų užsienyje, kompensavimo neatitinka ES teisės.

Sveikatos apsaugos ministro patvirtinta tvarka numato, kad pacientai gali konsultuotis, gydytis užsienyje Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis tik gavę išankstinį Sveikatos apsaugos ministro sudarytos komisijos leidimą.

„Nuostatos, jog iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų be išankstinio leidimo išvykstantiems konsultuotis, gydytis į užsienį pacientams patirtos išlaidos nėra kompensuojamos, ne tik riboja ES sutartyje įtvirtintą paslaugų judėjimo laisvę, bet ir grubiai pažeidžia pacientų teises",- sako Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė. Šiuo metu Lietuvoje nėra teisės aktų, reglamentuojančių kompensacijas už patirtas gydymo ar konsultavimo išlaidas užsienyje be išankstinio Sveikatos apsaugos ministro sudarytos komisijos sprendimo.

„Europos Teisingumo Teismo praktika rodo, jog pacientai išvykstantys konsultuotis ar gydytis į užsienį be išankstinio leidimo, tam tikrais atvejais turi turėti teisę į patirtų išlaidų kompensaciją iš savo šalies sveikatos draudimo fondų" - teigia advokatas Dmitrijus Bogdanovas". Klausimas tik tas, kokie šie atvejai ir ar visos išlaidos turėtų būti kompensuojamos. Štai Nyderlandų Karalystės pacientui savo šalyje buvo atsisakyta kompensuoti iš sveikatos draudimo fondo atostogų metu Vokietijoje patirtas dantų protezavimo išlaidas, tuo tarpu Europos Teisingumo teismas savo preliminariame nutarime padarė išvadą, jog tai riboja paslaugų judėjimo laisvę.

Be to, šiuo metu galiojanti tvarka, kuri nustato išankstinio leidimo išdavimo konsultuotis, gydytis užsienyje procedūrą, taip pat neatitinka ES teisės. Ji yra ne tik biurokratinė, tačiau jai taip pat trūksta skaidrumo ir aiškumo. Europos Teisingumo teismas nagrinėtose bylose yra pasisakęs , jog valstybė negali atsisakyti išduoti išankstinio leidimo, motyvuodama vien tuo, kad toks pat ar tiek pat efektyvus gydymas gali būti suteiktas jos teritorijoje, o taip pat nėra būtina eksperto išvada, patvirtinanti, jog gydymas kitur duos gerų rezultatų. Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministro įsakyme įtvirtintos nuostatos, jog galūnių, sąnarių ir organų protezavimo darbų ir kt.paslaugų išlaidos nekompensuojamos, o taip pat nuostatos, jog sveikatos priežiūros užsienyje įstaigą parenka ir gydymo laiką suderina Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai konsultantai, kad būtina pagrįsti gydymo ar tyrimo metodų atlikimo tikslingumą prognozuojamais gerais rezultatais neatitinka ES teisės.

Sveikatos apsaugos ministerija turėtų nedelsiant pakeisti savo įsakymą ir suderinti jo nuostatas su ES teise. Ministerija turėtų pakeisti išankstinio leidimo suteikimo konsultuotis, gydytis užsienyje procedūrą, o taip pat priimti teisės aktus, nustatančius kompensavimą iš Privalomojo forndo biudžeto lėšų, kuomet išankstinis sutikimas nėra gautas.

Daugiau informacijos:


Advokatas Dimitrijus Bogdanovas, tel. : 8 650 30 002
Zita Čeponytė, tel..: 2310711

Atgal 0

Rašyti komentarą

Įkelkite etiketę

Projektai

  

  

  

     

 

             ESAME NARIAI 

Apklausos

Kokiomis pardavimo skatinimo priemonėms dažniausiai naudojatės?

Balsuoti Archyvas

Nuorodos