Vartotojų informuotumo apie sukčiavimą atsiskaitant elektroninėmis mokėjimo priemonėmis didinimas
Vartotojų informuotumo apie sukčiavimą atsiskaitant elektroninėmis mokėjimo priemonėmis didinimas

Naujienos

2012 02 09

Animacinis filmas “Mūsų pinigai – mūsų kišenėje” atkreips dėmesį kaip apsaugoti savo pinigus

Lietuvos vartotojų institutas  sukūrė animacinį filmą "Mūsų pinigai - mūsų kišenėje", kurio  pagrindinis tikslas - suteikti žinių kaip apsaugoti savo pinigus ir išvengti sukčiavimo atsiskaitant negrynaisiais pinigais. Filmą režisavo žinomas Lietuvos animatorius Ilja Bereznickas.

Animacinio filmo sukūrimą paskatino spartus elektroninės bankininkystės, operacijų mokėjimo kortelėmis, atsiskaitymų elektroninėse parduotuvėse augimas bei sukčiavimo, su kuriuo susiduria vartotojai mokėdami negrynaisiais pinigais,  atvejai.  Lietuvos banko 2011 m.  IV ketvirčio duomenimis Lietuvoje  buvo išduota daugiau nei 3,8 mln. mokėjimų kortelių, o mokėjimų operacijų skaičius palyginus su tuo pačiu 2010 metų ketvirčiu augo beveik 8 proc. Iš kitos pusės, Lietuvos vartotojų instituto atliktas sociologinis tyrimas parodė, kad vartotojai turi per mažai žinių apie asmens duomenis, kurių atskleidimas, ypač internete, gali  sudaryti galimybes sukčiams juos pasisavinti, o vėliau panaudoti finansiniams nusikaltimams elektroninėje erdvėje atlikti. Tyrimas taip pat atskleidė, kad visuomenei trūksta informacijos kaip saugiai atsiskaityti negrynaisiais pinigais, pavyzdžiui, net 76 proc. besinaudojančių atsiskaitymais internetu, netikrina svetainių saugumo.

Žaismingas, detektyvo žanro filmas  pristato  tris pamokančias  istorijas - apie pavogtą piniginę, kurioje yra mokėjimo kortelė ir PIN kodas, „slaptažodžių žvejybą", kai elektroniniu paštu  atsiunčiamas netikro banko laiškas su nuoroda, kurią atidarius reikia įvesti prisijungimo prie elektroninės bankininkystės duomenis, PIN kodo nužiūrėjimą.

Animacinį filmą galima pamatyti tinklalapyje skiltyje  Animacinis filmas .

Dažniausiai pasitaikantys sukčiavimo atsiskaitant negrynaisiais pinigais atvejai

Slaptažodžių žvejyba

Apgaulės būdu iš žmonių išgaunama asmeninė informacija (pvz., banko sąskaitos numeriai, adresai, mokėjimo kortelių numeriai, slaptažodžiai, PIN kodai, CVC/CVV2 kodai ir pan.). Tam tikslui dažniausiai siunčiami fiktyvūs elektroniniai laiškai, atrodantys tarsi būtų siųsti banko, lizingo, draudimo bendrovių darbuotojų ar elektroninės parduotuvės atstovų, kur atidarius nuorodą yra prašoma suvesti savo asmeninius duomenis.

„Tyrimus" atliekantys pareigūnai

Pasitaiko atvejų, kai sukčiai  skambina telefonu, prisistato policijos, finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos bei kitų valstybės institucijų pareigūnais ir tvirtina, kad  nustatė, jog į asmens sąskaitą buvo pervesti nelegalūs pinigai. Norėdami tai ištirti, jie reikalauja prisijungimo prie elektroninės bankininkystės duomenų.

Patrauklūs „darbo" pasiūlymai

Ant sukčių kabliuko neretai užkimba bedarbiai, telefonu sulaukę „darbo" pasiūlymo, kurio būtina sąlyga -  atskleisti prisijungimo duomenis potencialiam „darbdaviui".

Pavagiama piniginė kartu su mokėjimo kortele ir PIN kodu

Neretai vartotojai  piniginėje laiko  mokėjimo kortelę su PIN kodu. Pavogus piniginę, sukčiai turėdami mokėjimo kortelę ir PIN kodą gali išgryninti pinigus, nusipirkti prekes ir pan

PIN kodo nužiūrėjimas ir kortelės arba jos duomenų vagystė


Nusikaltėliai bando nužiūrėti PIN kodą ir, jei tai pavyksta, pasekti auką ir ją apvogti. Pavogę mokėjimo kortelę, jie per kelias minutes gali paimti pinigus bankomate ar apsipirkti su ja parduotuvėje.  

Animacinis filmas „Mūsų pinigai - mūsų kišenėje"  yra projekto „Vartotojų informuotumo apie sukčiavimą atsiskaitant elektroninėmis mokėjimo priemonėmis didinimas" dalis, kurį iš dalies finansuoja Europos Komisijos Nusikalstamumo prevencijos ir kovos su nusikalstamumu 2009 m. programa, Lietuvos vartotojų institutas. Projekto partneriai  - Lietuvos bankų asociacija ir Policijos departamentas prie LR Vidaus reikalų ministerijos.

Atgal 0

Rašyti komentarą