Žurnalistiniai tyrimai

2012 04 16

Kaip žmonėms netapti šiukšlių „fabrikais“ (Gertrūda Savickaitė)

Gertrūda Savickaitė (Lietuvos vaikų ir jaunimo centro jaunųjų žurnalistų klubas)

Močiutė šiemet sugadino mūsų Kūčių vakarienę! Ant stalo nebuvo įprastos baltos mišrainės. Labiausiai tai papiktino senelį, kuris Kūčių laukdavo vien dėl šio patiekalo. Pasak močiutės, lietuviai niekuomet nenaudojo majonezo ir per Kūčias vengdavo riebalų, todėl mišrainę matėm kaip savo ausis.

Šis močiutės poelgis buvo labai keistas, mat įprastai gamindama valgį, ji mažiausiai suka galvą dėl kokių nors tradicijų ar sveikatos.

Senelių šaldytuve nerastum nei mėsos, nei sūrio, pieno ar kitų lietuviams įprastų produktų. Dažnai susimąstau, ką jie išvis valgo... O valgo įvairias košes, džiuvesėlius ir džiovintas slyvas.

Toks valgiaraštis jiems tapo įprastas dėl labai paprastos priežasties - senoliai, gaudami minimalias pensijas, neišgali nusipirkti brangesnių maisto produktų. Didžiąją pajamų dalį „suvalgo" komunaliniai mokesčiai.

Tačiau toks gyvenimo būdas suteikia ir pliusų - seneliai maitinasi ypač sveikai, mažiau serga įvairiomis ligomis. O ir gamtos neteršia - mažai pirkdami iš maisto prekių parduotuvių, seneliai netampa „šiukšlių gaminimo fabrikais".

„Atsimenu, kai buvau maža, tėvai valgydavo daug mėsos. Patys auginom vištas, kiaules, patys jas skersdavom. Ir daržoves auginom. O turguj pirkdavom pieną, sviestą, kiaušinius," - prisimena mano močiutė Laima. Ji sako, kad senoviniai mitybos įpročiai jai daug mielesni ir artimesni. „Labai blogai, kad dabar į maistą dedama tiek daug „chemijos". Gamintojams svarbu išlaikyti produktą šviežią kuo ilgiau, bet visai nerūpi, kaip sintetiniai priedai paveiks valgytojų sveikatą."

Su tuo sutinka ir kitas mano pašnekovas, atsisakęs mėsos dėl visai kitų priežasčių. Keturiolikmetis Salvijus nusprendė tapti vegetaru laikinai - Adventui. Tačiau galų gale visiškai atprato nuo mėsos ir tuo džiaugiasi.

Vis dėlto Salvijus pasakoja, kad šiais laikais sveikai maitintis yra labai sunku, beveik neįmanoma ir pats abejoja, ar tai, ką jis perka parduotuvėse, tikrai galima pavadinti sveiku maistu...

Na, o aš tikrai nemanau valganti labai sveikai ir nesuku sau dėl to galvos. Galbūt tiesiog neužtenka laiko ar noro kažką keisti.

Atgal 0

Rašyti komentarą

Komentarai