Straipsniai

2013 06 13

Ar mes vartojame saikingai? (Ignas Ilinčius)

Ignas Ilinčius (Kauno Veršvų vidurinė mokykla, vadovė Rita Petrauskienė)

Ar dažnai pagalvojame, ką kasdien valgome? Ar dažnai susimąstome, kokią žalą padarome gamtai, kad gautume maisto? Paprastai žmonės elgiasi neapgalvotai ir savanaudiškai.

Gamta duoda mums maisto, turinčio gyvybei ir sveikatai reikalingų medžiagų. Jos leidžia mums užtikrinti gerą savijautą ir nugalėti ligas. Žinoma, kad apie 15 procentų šiuolaikinių negalavimų ir sutrikimų yra genetinės kilmės. Daugelio ligų priežastys slypi mitybos įpročiuose, priklauso nuo gyvenimo būdo. Anksčiau žmonės naudojo daug nerafinuoto, gryno maisto. Dabar vartojami rafinuoti maisto produktai yra pagrindiniai prastos sveikatos kaltininkai. Pavyzdžiui, perdirbant viso grūdo javų miltus į baltus aukščiausios rūšies miltus, iš jų pašalinama 80 procentų visų mineralų, 90 procentų visų vitaminų ir beveik visos skaidulos. Dezodoruojant ir rafinuojant aliejus, iš jų dingsta daug svarbių maistinių medžiagų, susidaro nenatūralūs junginiai. Balta duona, balti ryžiai, baltas cukrus, balti makaronai, rafinuotas ir dezodoruotas aliejus perdirbimo metu pakeičiami į „tuščias" kalorijas. Žmogaus kūnas naudoja savo vitaminų, fermentų bei mineralų atsargas, o pats gauna tik „tuščias" kalorijas. Taip pamažu silpnėja atsparumas, gyvybingumas, pajėgumas, gebėjimas mąstyti, koncentracija. Pasireiškia nuovargis, sveikatos sutrikimai, ligos. Šiuolaikinė medicina  nesugeba išgydyti daugelio ligų.

Per keletą paskutinių metų labai pasikeitė požiūris į tai, ką valgome. Sužinojome, kad kasdieniniuose produktuose daugybė saldiklių, dažiklių, antioksidantų, konservantų. Ar mes negalime be jų apsieiti? Dar senovės graikų gydytojas Hipokratas suprato, kad mityba yra sveikatos esmė. Jis skelbė: „Tegul maistas būna jūsų vaistas". Mes privalome žinoti, ką ir kodėl valgome.

Šiuolaikiniai žmonės nemoka saikingai naudoti gamtos išteklių. Vykdoma besaikė žvejyba. Žuvų sugaunama daugiau, nei suvartojama. Kas antra sugauta žuvis nužudoma ir išmetama atgal į vandenį. Pasaulio laukinės gamtos fondo vertinimu, Atlanto mėlynasis tunas 2015-aisiais metais išnyks, jei nesumažės tuno žvejyba. Žvejų tinkluose žūsta ir delfinai, vėžliai, banginiai. Tinklais ardomas jūrų dugnas, nyksta koralai, teršiami vandenynai. Kadaise Šiaurės jūra buvo viena iš turtingiausių ir švariausių pasaulio jūrų. Dabar ji virto purvina pramonine bala. Situacija darosi grėsminga. Mes nemokame būti rūpestingais Žemės šeimininkais.

Kai kurie žmonių išradimai padarė daugiau žalos. Kyla mintis, kad nesugebame pasirūpinti ne tik savo planeta, bet ir savimi. Privalome sustoti! Privalome pradėti galvoti!

Atgal 0

Rašyti komentarą