Foto reportažai

2013 06 13

Į parduotuvę su padidinamuoju stiklu (Arūnė Jūrevičiūtė)

Arūnė Jūrevičiūtė (Kauno moksleivių techninės kūrybos centras, Jaunųjų žurnalistų studija, vadovė Liudmila Kazlauskienė)

Įėjus į prekybos centrus, akys raibsta nuo maisto produktų gausybės.  Gamintojai pasistengė, kad jų pagaminti produktai būti išvaizdūs, pigūs, ilgai išsilaikantys, tinkantys transportuoti. Tuo tarpu pirkėjai nori geros kokybės, natūralaus ir neapdoroto be priedų maisto. Pirkėjų pasitaiko įvairių: vieni ieško jau žinomų prekių, kiti dairosi į gražiai įpakuotus. Mano sutikti ir kalbinti pirkėjai keliuose miesto prekybos centruose, dažniau kreipdavo dėmesį į produkto kainą, prekybininkų siūlomas nuolaidas, o tik tada pasidomėdavo to  produkto galiojimo terminu.

 Akivaizdu, kad vartotojų pasirinkimą turi lemti  ne patrauklus įpakavimas ar akcijos, o visapusiška ir teisinga informacija apie produktą. Tam gali pasitarnauti produktų etiketės. Tačiau ar dažnai pastebėjote pirkėjus, šifruojančius etiketes? Sakau šifruojančius, nes ant daugumos produktų informacijos įskaityti neįmanoma. Siūlyčiau kiekvienam, įsiruošusiam apsipirkti, įsigyti padidinamą stiklą (lupą) tam, kad nesunkiai galėtumėte perskaityti visą jums reikalingą informaciją, kuri yra nurodyta ant maisto produktų ženklinimo etikečių.

Tad jei produkto etiketėje gavote tikslią ir aiškią informaciją, pasinaudokite ja ir parėję namo išnagrinėkite ar šis produktas yra vertingas ir nekenkia sveikatai.

Negąsdinsiu Jūsų, bet deja, šiuo metu maisto pramonėje naudojama apie 1500 įvairių maisto priedų turinčių žymenį E, kurie dedami kone į kiekvieną parduotuvės lentynose esantį produktą. Reikia būti geru maisto detektyvu, kad atskirtum,  kuris priedas nėra kenksmingas. Tačiau etiketės turinyje būtinai pasidomėkite šiais paslaptingais užrašais: E 103, E 105, E 111, E 121, E 125, E 126, E 130, E 152, E 181. Šie maisto priedai uždrausti vartoti. Yra dar daugiau žmogaus organizmui pavojingų maisto priedų, tad tuo domėkimės ir informuokime kitus.

Pirkėjai, nesigėdinkite prekybos tinkluose, skaityti etiketes pro padidinamąjį stiklą. Kruopščiai rinkitės prekes. Gavę klaidinančią informaciją apie prekę, kreipkitės į vietinę Valstybinę maisto ir veterinarinę tarnybą.

Galbūt  tada gamybininkai ir prekybininkai susirūpins ne tik pagaminamų produktų kiekiu, o ir kokybe.

Atgal 0

Rašyti komentarą