LVI naujienos

2013 10 29

Kodėl verta vartoti atsakingai?

Įsivaizduokite, kad galėtumėte sunaikinti arba išgelbėti pasaulį. Ar sudvejotumėte, kurį variantą rinktis? Panašią galią turi kiekvienas iš mūsų - kasdieniai vartotojo pasirinkimai kiek, ką ir kaip vartoti, lemia visuomenės, šalies ir visos planetos ateitį. Būtent apie tai kalbėta Kauno r. Lapių pagrindinėje mokykloje 2013 m. spalio 25 d. vykusiuose mokymuose „Atsakingas vartojimas: ar verta stengtis?", kuriuos organizavo Lietuvos vartotojų institutas.

„Civilizuotas" vakarų pasaulis ir mes, jo gyventojai, savo gerovę ir komfortą dažniausiai kuriame aplinkos sąskaita. Todėl moksleiviams skirtuose mokymuose daugiausiai kalbėta apie neretai pamirštamas mūsų vartojimo pasekmes ir keltas klausimas, kokie pasirinkimai labiausiai dera pilietiškam, atsakingam vartotojui?

Moksleiviai turėjo galimybę pasigilinti į šį klausimą ir savarankiškai, atlikdami mini tyrimus apie įvairias prekes ir paslaugas. Tiriant maisto transportavimo poveikį aplinkai paaiškėjo, kad didžiausias šiltnamio dujų kiekis patenka į atmosferą gabenant egzotinius vaisius. Pvz., nuo Ekvadoro iki Lietuvos bananai keliauja net 10907 km, o pervežant 100 kg bananų į aplinką patenka daugiau nei 141 kg CO2 dujų. Tyrimo išvada logiška - siekiant sumažinti taršą reikėtų dažniau rinktis vietinius produktus.

Kiti moksleiviai pristatė ekologiškų maisto produktų tyrimą. Miestelio parduotuvėje mokymų dalyviai rado tik keletą ekologiškų produktų ir pasidalino pastebėjimu, kad norėtų didesnė ekologiškų prekių pasiūlos. Skirtingų gamintojų sūreliuose maisto priedų ieškoję jaunieji tyrėjai prisipažino, kad pirkdami etikečių dažniausiai neskaito ir kad tai daryti vis dėlto derėtų.

Diskusijas sukėlė pristatymas, kuriame Lapių pagrindinės moksleiviai aptarė trijų greitųjų kreditų bendrovių - „SMScredit", „Moment Credit" ir „Credit24" - reklaminius vaizdo klipus. Moksleivių nuomone, greitieji kreditai naudingi tuo atveju, jei skubiai prireikia pinigų, o pagrindinis šios paslaugos minusas - didelės palūkanos. Vis dėlto paklausus, ar imtų paskolą iš greitųjų kreditų bendrovės, nuomonės išsiskyrė. Vieni sakė, kad imti greitąjį kreditą akivaizdžiai neapsimoka, kiti - kad galbūt ir skolintųsi, jei tikrai reikėtų.

Toliau diskutuojant su moksleiviais keltas klausimas, kuo skiriasi noras ir poreikis ką nors įsigyti? Juk kuo daugiau mes vartojame, tuo daugiau naujų daiktų pagaminama ir tuo daugiau pinigų jiems išleidžiame. Todėl svarbu ne tik rūšiuoti atliekas, bet ir esant progai apskritai jų vengti. Kitaip sakant, nepirkti to, kas nėra būtina. Tik kritinė masė savo vartojimo įpročius pakeitusių, sąmoningai ir atsakingai gyvenančių žmonių gali sustabdyti gamtos išteklių pereikvojimą, kuris turėtų tragiškų pasekmių mūsų planetai ir joje gyvensiančioms ateities kartoms.

Mokymuose dalyvavusi moksleivė Neringa Kieliūtė sakė, kad jos nuomone atsakingo vartojimo tema yra tikrai atktuali, nes priverčia susimąstyti ne tik apie save, bet ir apie aplinkinius, mūsų veiksmų poveikį gamtą. „Manyčiau, kad atsakingai vartoti - tai pirkti ekologiškas prekes, kurias gaminant nebuvo pakenkta gamtai, rinktis lietuviškus gaminius, o ne iš tolimų šalių atkeliavusią produkciją, tvarkingai surūšiuoti pakuotes bei kitas atliekas", - vardino Neringa.

Kita Lapių pagrindinės aštuntokė, Brigita Kaniauskaitė į atsakingą vartojimą žiūri plačiau. Ji teigė nesuprantanti, kaip galime taip nesusimąstydami teršti Žemę, juk tai mūsų planeta. „Mes savo planetos netausojame, nes manome, kad joje gyvenimas niekada nesibaigs. Vis dėlto reikėtų keisti gyvenimo būdą, nes jeigu taip tęsis, po 100-200 m. žemė bus tikras šiukšlynas ir teks keltis gyventi į kitą planetą, kaip viename mano matytame dokumentiniame filme", - pamąstymais dalinosi keturiolikmetė.

Lapių pagrindinės mokyklos mokiniai atsakingą vartojimą labiausiai sieja su atliekų rūšiavimu - tokią išvadą skatina daryti kūrybinės užduoties rezultatai. Paprašyti sukurti atsakingo vartotojo portretą mokymų dalyviai lipdė su šiukšlių rūšiavimu susijusias situacijas. Kaip akcentavo Lapių pagrindinės biologijos mokytoja ekspertė Rasa Stankienė, Lapių miestelis rūšiavimo srityje yra vienas iš pionierių - pirmieji atliekų rūšiavimo konteineriai čia pastatyti mokyklos bendruomenės iniciatyva dar prieš keliolika metų. Be to, sąmoningumui įtakos tikriausiai turi ir specifinė mokyklos geografinė padėtis - netoli jos veikia regioninis Lapių sąvartynas.

Mokymų dalyviams taip pat parodyti Lietuvos vartotojų instituto kurti animaciniai filmai apie atsakingą maisto vartojimą ir protingą finansų tvarkymą. Moksleivių žinios apie atsakingą vartojimą papildytos ir įtvirtintos edukaciniame žaidime „Nežinau, ką pirkti", į kurį mokymų dalyviai įsitraukė itin aktyviai.

Lapių pagrindinėje mokykloje vykusiais mokymais pradėtas Lietuvos vartotojų instituto organizuojamas 10 mokymų ciklas, kurio pagrindinis tikslas - paskatinti moksleivius būti pilietiškais ir atsakingai vartoti.

Straipsnis yra Lietuvos vartotojų instituto vykdomo projekto „Pilietiškumo skatinimas per atsakingą vartojimą" dalis, kurį finansuoja Europos socialinis fondas. Daugiau informacijos http://www.vartotojai.lt/pilietiskumas
Atgal 0

Rašyti komentarą

Įkelkite etiketę

Projektai

  

  

  

     

 

             ESAME NARIAI 

Apklausos

Kokiomis pardavimo skatinimo priemonėms dažniausiai naudojatės?

Balsuoti Archyvas

Nuorodos