Naujienos

2014 10 16

Alytaus gimnazistai: etiketes skaityti verta!

Spalio 10 d. Lietuvos vartotojų instituto komanda su atsakingo vartojimo mokymais aplankė Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnaziją. Iš įvairių aptartų temų, gimnazistai itin akcentavo etikečių skaitymo svarbą.

Dirbti, pirkti ir sirgti. Tikriausiai niekas nenorėtų gyventi tokiu ritmu. Vis dėlto neretai atsainumas vertinant maisto produktų etiketes sudaro prielaidas būtent tokioms pasekmėms. Mitybos specialistai pastebi, kad sveikiau maitindamiesi galėtume išvengtume daugumos širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, nemažos dalies vėžinių susirgimų.

Populiaru, bet ar sveika?

Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos moksleiviai analizavo skirtingų gamintojų sausainių etiketes. Gimnazistų nuomone, tai vienas iš populiariausių užkandžių tiek suaugusiųjų, tiek ir vaikų tarpe. Šį gaminį dažnai perka žmogus, kuris nespėja pavalgyti pagrindinio dienos maisto ar tiesiog norėdamas pasmaguriauti prie puodelio arbatos.

Nagrinėdami skirtingų sausainių sudėtis, jaunuoliai pastebėjo, kad šiuose saldumynuose maisto priedų dedama nemažai ir įvairių. Yra nemažai priedų, kurie sutampa visose etiketėse. Be to, sudėtyje neretai pasitaiko ir hidrintų riebalų, kurie dar vadinami ir transriebalais.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, transriebalų, susidariusių iš dalies vartojimas neturi jokių naudingų savybių. Priešingai - tai neigiamai veikia sveikatą ir sukelia jai reikšmingą žalą, nes padidėja širdies ligų ir padidinta diabeto rizika. Todėl rekomenduojama vartoti kuo mažiau maisto produktų su dirbtiniais transriebalais, t. y. margarino, daugumos greito maisto gaminių ir supakuotų užkandžių.

Etiketės ir pilietiškumas

Padarę šią maisto produktų analizę, Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos moksleiviai priėjo išvadą, kad maisto produktų etiketes skaityti verta, nes tai priverčia susimąstyti, ką valgome kiekvieną dieną. Be to, skaitydami etiketes nesileidžiame klaidinami.

Dalindamiesi savo pamąstymais, kaip domėjimasis maisto produktų etiketėmis susijęs su pilietiškumu, gimnazistai teigė, kad renkantis vietinės kilmės produktus palaikoma savo šalies ekonomika. Galiausiai vartotojai daro didelę įtaką pardavinėjamų produktų kokybei - mūsų pasirinkimai ir reiklumas iš dalies lemia produktų sudėtį, kilmę ir gamybos procesą.

Lietuvos vartotojų instituto nuotrauka

Atgal 0

Rašyti komentarą